Nowe badania pokazują, że poprawa stylu życia kobiet z otyłością podczas ciąży może oznaczać długoterminowe korzyści sercowo-naczyniowe dla ich dzieci.

Badanie, prowadzone przez King's College London i wspierane przez British Heart Foundation i organizację charytatywną Tommy'ego, miało na celu zbadanie, w jaki sposób dieta przedporodowa i aktywność fizyczna ciężarnych z otyłością mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie kobiet i ich dzieci trzy lata po porodzie.

Badanie UPBEAT to randomizowane badanie z grupą kontrolną, które ma na celu poprawę diety i aktywności fizycznej otyłych kobiet w ciąży w całej Wielkiej Brytanii. Kobiety, które otrzymały interwencję dietetyczną i ruchową, porównano z kobietami z grupy kontrolnej, które nie zmieniły stylu życia w czasie ciąży.

Badania kontrolne trzy lata po urodzeniu wykazały, że dzieci urodzone w grupie interwencyjnej w badaniu miały niższe tętno spoczynkowe o -5 uderzeń na minutę niż dzieci objęte standardową opieką. Wyższe tętno spoczynkowe u dorosłych wiąże się z nadciśnieniem i dysfunkcją sercowo-naczyniową.

Badanie wykazało również, że matki w grupie interwencyjnej utrzymywały zdrowszą dietę trzy lata po urodzeniu.

Podczas gdy kobiety zgłaszały niższy ładunek glikemiczny, spożycie energii i nasyconych kwasów tłuszczowych przez matkę oraz wyższe spożycie białka trzy lata po porodzie, nie było różnic w zgłaszanej przez nich aktywności fizycznej ani w pomiarach składu ciała.

Naczelna autorka Kathryn Dalrymple z King's College London powiedziała: „Badania te pokazują, że zmiana stylu życia u kobiet w ciąży, która koncentrowała się na poprawie diety i zwiększeniu aktywności fizycznej, wiąże się z poprawą funkcji układu sercowo-naczyniowego u dziecka w wieku trzech lat i długotrwałą poprawą diety matek po trzech latach od zakończenia interwencji. Te odkrycia są bardzo ekscytujące, ponieważ stanowią dowód na to, że ciąża jest okazją do promowania pozytywnych zmian w zdrowiu i stylu życia, które przynoszą korzyści matce i jej dziecku ”.

Starszy autor, profesor Lucilla Poston, Tommy's Chair for Maternal and Fetal Health, powiedziała: „Otyłość w ciąży jest głównym problemem, ponieważ może zwiększać ryzyko powikłań ciąży, a także wpływać na długoterminowe zdrowie dziecka. Badanie to szczególnie podkreśla, jak ważne jest zapewnienie dzieciom zdrowego startu w życiu ”.

Dyrektor ds. Badań i polityki Tommy'ego, Lizzie D'Angelo, powiedziała: „Ciąża może być większym ryzykiem dla kobiet otyłych, ale nie zaleca się prób odchudzania w czasie ciąży, więc nasze badania koncentrują się na znalezieniu nowych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa ciąży dla tych rodzin. To bardzo uspokajające, że nasi naukowcy byli w stanie poprawić dietę matek i zdrowie serca dzieci w perspektywie długoterminowej, pomagając zapewnić tym dzieciom najlepszy start w życiu ”.

Tracy Parker, starszy dietetyk w British Heart Foundation, powiedziała: „Utrzymywanie aktywności fizycznej i przestrzeganie zbilansowanej diety to ważne sposoby na utrzymanie zdrowia naszego serca. Z badań tych wynika, że korzyści dla kobiet w ciąży na tym się nie kończą. Zdrowa dieta przed, w trakcie i po ciąży może przynieść pozytywne długoterminowe korzyści zdrowotne zarówno dla matki, jak i dziecka ”.

Zespół naukowców ponownie przyjrzy się tym dzieciom w wieku 8–10 lat, aby sprawdzić, czy ta poprawa funkcji układu sercowo-naczyniowego utrzymuje się przez całe dzieciństwo.

Źródło: sciencedaily.com