Nowe badania informują - kobiety zdiagnozowane i leczone z powodu nowotworu w okresie macierzyństwa coraz częściej rodzą przedwcześnie, a ich narodzone dzieci mają masę ciała poniżej prawidłowych zakresów. Kobiety z wywiadem nowotworowym mają również nieco wyższy wskaźnik rozwiązania ciąż za pomocą cięć cesarskich.

U młodych kobiet, u których wystąpiła diagnoza w postaci raka, zachowanie płodności może być ważnym czynnikiem modyfikującym leczenie. Teraz Uniwersytet z Karoliny Północnej przeprowadził kompleksowe badania, które wskazały potencjalne ryzyko dla matek z nowotworem w postaci zagrożenia zdrowia i życia noworodków.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie JAMA Oncology naukowcy stwierdzili, że kobiety diagnozowane i leczone z powodu raka podczas ciąży, urodziły swoje dzieci przedwcześnie, a niemowlęta miały masę ciała poniżej normy.

Naukowcy odkryli też, że kobiety mają większe szanse na przedwczesny poród, jeśli były ogólnie leczone z powodu raka, a jeszcze wyższe ryzyko istnieje dla kobiet, które przechodziły chemioterapię. Chociaż wyniki tych badań są czymś z czego powinniśmy zdawać sobię sprawę, to wciąż mamy wiele do zrobienia, aby zrozumieć, dlaczego to ryzyko staje się tak oczywiste i czy dzieci, które urodziły się z tego powodu przedwcześnie będą ponosić negatywne skutki zdrowotne w przyszłości.

Badania wykazały, że 60 procent nastolatek i młodych kobiet wyraża chęć posiadania dzieci. Jednak niewiele badań skoncentrowało się na okresie pierwszego roku życia niemowląt - jaki wpływ ma przedwczesny poród kobiet z rozpoznanym i leczonym rakiem na zdrowie ich narodzonych dzieci.

Naukowcy opracowali swoje badania wykorzystując dane z Północnej Karoliny z lat 2000-2013, łącząc diagnozę raka oraz informacje o narodzinach noworodków u matek w wieku od 15 do 39 roku życia. Analizowano wyniki badań zdrowia dziecka, które urodziło się jako pierwsze po rozpoznaniu raka u matki. Informacje pochodzą z historii szpitalnych ponad 2500 urodzonych dzieci.

Jedną z najważniejszych informacji w tej pracy jest to, że po przeanalizowaniu historii tysięcy kobiet - wiemy, że leczenie przeciwnowotworowe ma wpływ na ich płodność. Badania pokazują, że okres reprodukcyjny jest dobrym momentem, aby poinformować kobiety, jakie istnieją zagrożenia dla ich rozrodczości po leczeniu przeciwnowotworowym i czego mogą się spodziewać w przyszłości. Należy również uświadomić kobiety o istnieniu pewnych możliwości - zamrożeniu komórki jajowej lub embrionu oraz o innych krokach w celu ochrony kobiecej płodności.

Naukowcy odkryli, że osoby, które przeżyły raka, miały większe ryzyko urodzenia noworodka przed 37 tygodniem ciąży i występowało również u nich większe ryzyko urodzenia niemowląt o niskiej masie urodzeniowej oraz rozwiązanie ciąży poprzez cięcie cesarskie.

Wśród kobiet leczonych przeciwnowotworowo 13 procent doświadczyło przedwcześnego porodu (przed 37 tygodni), w porównaniu do 9 procent kobiet, które nie miały w swojej historii nowotworu. Są to małe różnice, ale przedwczesny poród to ryzyko, którego kobiety powinny być świadome. Dzieci urodzone wcześniej niż 37 tydzień mają większe ryzyko powikłań zdrowotnych, takich jak problemy z samodzielnym oddychaniem czy wystąpienie infekcji lub niedotlenienia. Jednakże, według prowadzonych badań nie wszystkie niemowlęta urodzone przedwczesnie doświadczyły komplikacji zdrowotnych.

Naukowcy na podstawie danych stwierdzili, że ryzyko porodu przedwczesnego u chorych na raka piersi jest prawie dwukrotnie wyższe niż u kobiet, które nie chorowały na ten nowotwór. Odkryli oni również 60-procentowe ryzyko przedwczesnego porodu u kobiet z chłoniakiem Hodgkina, zwiększone ryzyko około dwa razy u kobiet z chłoniakiem nieziarniczym oraz 3-krotnie wyższe ryzyko u kobiet z rakiem dróg rodnych.

Okazało się, że ryzyko porodu przedwczesnego i niskiej masy urodzeniowej było najwyższe u kobiet ze zdiagnozowanym rakiem podczas ciąży. Odkryto również zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego i komplikacji okołoporodowych u kobiet ze zdiagnozowanym rakiem jeszcze przed rozpoczęciem ciąży. Kobiety jednak dzięki systematycznym wizytom w okresie ciąży mogą zostać szybciej zdiagnozowane i trafić do szpitala, aby rozpocząć leczenie nowotworu.

W przeglądzie częstości występowania przedwczesnego porodu w zależności od typu leczenia kobiety - u pacjentek, które przyjmowały chemioterapię prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu było najwyższe jak i odsetek cięć cesarskich.

Z uwagi, że chemioterapia jest bardzo szeroką terapią leczniczą, kolejne badania kliniczne miałby się skupić na uzyskaniu lepszych informacji jak różne rodzaje chemioterapii wpływają na termin porodu i stan zdrowotny noworodka.

Źródło: sciencedaily.com