Wśród wyzwań w opiece nad wcześniakami jest ochrona ich oczu i wzroku. Obawy rosną o dostępną wyspecjalizowaną kadrę gotową do badań przesiewowych w kierunku retinopatii u wcześniaków.

Dzieci urodzone jako wcześniaki są narażone na ROP, potencjalnie prowadzące do ślepoty zaburzenie wzroku.

Badanie przeprowadzone w „Pediatrics", pokazuje, że tylko 56 procent dyrektorów medycznych w 393 szpitalnych oddziałach intensywnej terapii noworodków (neonatal intensive care units- NICU) uważa, że istnieje wystarczająco dużo okulistów, którzy mogą przeprowadzić badania i/lub wyleczyć ROP w ich okolicy. By przeprowadzić badania ankiety zostały wysłane do 847 NICU III stopnia referencyjności, które są zdolne do dbania o najmniejszych i najbardziej chore noworodki. NICU zostały zaaprobowane przez American Academy of Pediatrics 2015. Wskaźnik odpowiedzi wynosił 46 proc.

Dr Rebecca Vartanian, neonatolog z Uniwersytetu Michigan, pracująca w Szpitalu Dziecięcym i jej koledzy z UM Kellog Eye Center, dowiedzieli się, że 28 procent NICU nie zapewnia leczenia ROP, najczęściej z powodu braku lekarzy okulistów i często przenosi dzieci wymagające leczenia do innego szpitala.

Podczas, gdy zwiększenie liczby dobrze wyszkolonych okulistów chętnych do badania i opieki nad noworodkami z ROP byłoby idealnym rozwiązaniem, autorzy badania twierdzą, że jest to okazja do budowania programów, które pozwolą dzieciom do pozostania w swoich społecznościach.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych, dzieci o wadze 1500 gramów lub mniejszej, które są urodzone przed 31 tygodniem są oceniane przez okulistę w oddziale intensywnej terapii w kierunku ryzyka rozwoju ROP.

Jest to możliwe, dzięki wysyłaniu obrazu siatkówki oka wykonanego w oddziale intensywnej terapii do osoby odczytującej go w innym ośrodku. W badaniu opublikowanym w „Pediatrics", zauważono, że tylko 21 procent respondentów używa urządzeń do obrazowania siatkówki i choć niektórzy zgodzili się, że jest to bezpieczne (30 procent), połowa respondentów nie była tego pewna.

Autorzy twierdzą, że wyniki stanowią powolną zmianę postrzegania telemedycyny.

W 2014 roku kliniczne badanie wieloośrodkowe sponsorowane przez National Eye Institute wykazało, że telemedycyna jest skuteczna i podejście to mogłoby potencjalnie dać milionom wcześniaków na całym świecie lepszy dostęp do badań przesiewowych w kierunku ROP.

Źródło: sciencedaily.com