Naukowcy opracowali metodę masowego przygotowywania agregatów komórkowych, zwaną również "drobnoustrojami mieszków włosowych (HFG)", która może prowadzić do nowego leczenia wypadania włosów.

Chociaż utrata włosów nie zagraża życiu, dotyka ona znacznej liczby osób na całym świecie, szczególnie w starzejących się społeczeństwach. Medycyna regeneracyjna włosów okazała się nową terapią w walce z tym problemem. Terapia polega na regeneracji mieszków włosowych, drobnych struktur które rosną i utrzymują włosy. Jedną z trudniejszych przeszkód w medycynie regeneracyjnej włosów jest wytwarzanie zalążków mieszków włosowych, będących źródłem reprodukcji mieszków włosowych na dużą skalę.

Artykuł opublikowany w czasopiśmie Biomaterials, informuje o udanym przygotowaniu do 5000 zalążków jednocześnie i informuje o nowym poroście włosów z HFG po transplantacji u myszy.

"Kluczem do masowej produkcji HFG był wybór materiałów do podłoża dla naczynia hodowlanego", mówi główny autor badania. "Na dnie naczynia hodowlanego używaliśmy przepuszczalnego dla tlenu dimetylopolisiloksanu (PDMS) i działał on bardzo dobrze."

Grupa badawcza dalej oceniła wykonalność tej metody przez przeniesienie przygotowanych HFG z wytworzonego w przybliżeniu 300-mikrostudzienkowego układu, zwanego "chipem HFG" w celu wytworzenia mieszków włosowych na ciele myszy. Grupa potwierdziła porost czarnych włosów zarówno na plecach jak i na stanowiskach transplantacji skóry głowy. Regenerowane włosy wykazywały typowy cykl włosów mysich.

"Ta prosta metoda jest bardzo solidna i obiecująca. Mamy nadzieję, że poprawi terapię regenerującą włosów w leczeniu łysienia takiego jak łysienie androgenowe. W rzeczywistości mamy wstępne dane sugerujące tworzenie ludzkich HFG przy użyciu ludzkich keratynocytów i komórek brodawki skórnej." relacjonują naukowcy.

Źródło: sciencedaily.com