Prawie połowa ogólnej populacji europejskiej w wieku powyżej 18 lat zadeklarowała co najmniej jedną chorobę dermatologiczną w ciągu ostatnich 12 miesięcy - wynika z nowego badania przedstawionego na 30-tym Kongresie European Academy of Dermatology and Venerology (EADV).

Nowe opracowanie jest największym tego typu badaniem, jakie kiedykolwiek przeprowadzono w Europie. Dane zostały zebrane od 44 689 dorosłych z 27 krajów europejskich, w tym wszystkich krajów Unii Europejskiej, a także Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwajcarii.

Wstępne wyniki pokazują, że wśród 21 401 członków populacji ogólnej 47,9% osób w wieku 18 lat lub starszych zgłosiło co najmniej jedną chorobę skóry.

Przeniesienie tych danych na całkowitą populację NEUKS (Norwegia, Unia Europejska, Wielka Brytania i Szwajcaria) liczącą 408 mln mieszkańców w wieku 18 lat pokazuje, że ponad 195 mln dorosłych w Europie zgłosiło co najmniej jedną chorobę skóry.

Najczęstszym schorzeniem skóry wśród ankietowanych jest grzybicze zakażenie skóry, które dotyka prawie 1 na 10 osób (9,07%). Inne częste schorzenia, z których każdy dotyka więcej niż 1 na 20 osób, to atopowe zapalenie skóry (5,34%), łysienie (5,22%) i trądzik (5,49%). Ponadto objawy skórne / nieprzyjemne odczucia skórne, w tym napięcie i swędzenie, zgłosiło 20% osób w wieku 18 lat lub starszych.

- Jako wiodąca europejska organizacja zajmująca się dermatologią i wenerologią EADV odgrywa ważną rolę w określeniu częstości występowania i wpływu chorób skóry w Europie - podkreśliła kierująca badaniem prof. Marie-Aleth Richard z Hospital de la Timone w Marsylii, członkini zarządu EADV. - Fakt, że jedna na dwie osoby w Europie żyje z chorobą skóry, pokazuje, że skóra jest najczęściej dotykanym przez choroby organem. Jako organizacja jesteśmy zdecydowani sprawić, aby stały się one priorytetem w zakresie zdrowia publicznego - dodała.

Po Kongresie Akademia planuje w pełni przeanalizować dane i przekazać wstępne wyniki do „Journal of European Academy of Dermatology and Venereology” (JEADV) w celu ewentualnej publikacji przed wprowadzeniem dalszych wyników ankiety w ciągu najbliższych kilku miesięcy.


Źródło: eurekalert.org