Naukowcy z Tajwanu podają, że ryzyko wystąpienia zaćmy wzrasta po przezskórnej interwencji wieńcowej (PCI), co wskazuje na potrzebę ochrony oczu u pacjentów poddawanych tej procedurze.

Choć we wcześniejszych badaniach naukowcy zidentyfikowali związek pomiędzy ekspozycją na promieniowanie w miejscu pracy i zwiększonym ryzykiem tworzenia się zaćmy, to badania u pacjentów były bardziej ograniczone. Ołowiane okulary są obecnie zalecane dla osób wykonujących zabieg, ale nie istnieją żadne wytyczne dotyczące ochrony oczu pacjenta.

Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Kaohsiung w Tajwanie wykorzystali dane z bazy badawczej Narodowego Ubezpieczenia Zdrowotnego Tajwanu, aby ocenić ryzyko operacji zaćmy u 13807 pacjentów, u których został przeprowadzony zabieg PCI i 27614 pacjentów nie poddanych PCI.

Pacjenci, u których wykonano PCI mieli o 25% częściej przeprowadzaną operację zaćmy niż osoby nienarażone na PCI- zgodnie z raportem z czasopisma naukowego „JAMA Internal Medicine”.

Ryzyko operacji zaćmy rośnie wraz ze wzrostem liczby zabiegów PCI, ze wzrostem ryzyka od 23% w przypadku wykonania jednej takiej procedury, do 29% zwiększonego ryzyka w przypadku dwóch do czterech takich zabiegów i do 43% zwiększonego ryzyka przy wykonaniu pięciu lub więcej tych procedur.

„Ponieważ było to badanie obserwacyjne,” zaznaczają naukowcy, „nie możemy ustalić związku przyczynowego”. Niemniej jednak, badacze podsumowują, że „zapewnienie ołowianych okularów celem ochrony oczu pacjenta - co jest już powszechne podczas laserowych zabiegów kosmetycznych -jest również zalecane podczas zabiegów PCI.”

Źródło: medscape.com