Rzecznik Praw Pacjenta wypłacił już ponad 5,4 mln zł świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. „Konsekwentnie wracamy też do zamkniętych spraw, jeśli zaktualizowana zostaje lista działań niepożądanych danej szczepionki. Dzięki temu w ostatnim czasie mogliśmy dokonać wypłat na rzecz osób, u których wystąpiła żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (szczepionka Vaxzevria), a także zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia (Jcovden)” - poinformowało Biuro Rzecznika.

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronny działa od 2022 roku. Od tego czasu Rzecznik Praw Pacjenta wsparł z jego środków 253 pacjentów, którzy doznali poważnych działań niepożądanych. W całym 2023 roku przyznano łącznie 1,15 mln zł odszkodowań. Z kolei od początku tego roku wydano już 59 decyzji, w tym przyznając ponad 560 tys. zł na rzecz 20 pacjentów.

Pod koniec ubiegłego roku poinformowano, że Rzecznik wznowił z urzędu sprawy dotyczące żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po szczepionce Vaxzevria. W ramach nadzoru nad bezpieczeństwem stosowanych w Europie szczepionek uznano bowiem, że są podstawy do potwierdzenia tej jednostki chorobowej jako możliwego działania niepożądanego szczepionki produkowanej przez firmę AstraZeneca.

Teraz Biuro RPP podsumowało efekt tych czynności. W 10 sprawach Rzecznik zmienił swoje wcześniejsze decyzje i przyznał świadczenie kompensacyjne. Ponadto 3 pacjentów skorzystało z możliwości złożenia wniosku, istniejącej mimo upływu standardowego terminu 1 roku od zakończenia hospitalizacji. Taka dodatkowa możliwość trwa przez rok od momentu aktualizacji Charakterystyki Produktu Leczniczego. Łącznie na rzecz 13 pacjentów z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową po szczepionce Vaxzevria Rzecznik przyznał w ciągu ostatnich 4 miesięcy ponad 201,5 tys. zł (średnia kwota – 15,5 tys. zł).

Podobna sytuacja dotyczy jednodawkowej szczepionki Jcovden (Johnson & Johnson), w przypadku której potwierdzono zapalenie mięśnia sercowego oraz zapalenie osierdzia jako możliwe działania niepożądane. W tym zakresie Rzecznik wznowił z urzędu 2 sprawy i wydał decyzje o przyznaniu świadczenia. Kolejny pacjent zgłosił nowy wniosek dotyczący szczepienia wykonanego w 2021 roku. Również ta sprawa została w ostatnich dniach rozpatrzona pozytywnie. Łącznie Rzecznik przyznał 107,5 tys. zł na rzecz 3 pacjentów z zapaleniem mięśnia sercowego lub zapaleniem osierdzia po szczepionce Jcovden (średnia kwota – 35,8 tys. zł).

Kolejne działania niepożądane zostały uwzględnione również w przypadku szczepionki Spikevax. Reasumując, uwzględnione w ostatnich miesiącach działania niepożądane poszczególnych szczepionek przeciw COVID-19 to:

  • Jcovden (wcześniejsza nazwa: COVID-19 Vaccine Janssen) – zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia;
  • Vaxzevria (wcześniejsza nazwa: COVID-19 Vaccine AstraZeneca) – żylna choroba zakrzepowo-zatorowa;
  • Spikevax (wcześniejsza nazwa: COVID-19 Vaccine Moderna) – pokrzywka mechaniczna, przewlekła pokrzywka.

– Osoby, które w związku ze szczepieniem były hospitalizowane z wymienionych powodów przez co najmniej 14 dni, a dotąd nie złożyły wniosku o przyznanie świadczenia, nadal mogą to zrobić i uzyskać w prosty sposób odszkodowanie – apeluje Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Możliwość złożenia wniosku dotyczy również wszystkich innych uwzględnionych dotąd działań niepożądanych:

  • szczepionek przeciw COVID-19 (w tym stosowanej obecnie szczepionki Nuvaxovid), oraz
  • szczepionek stosowanych w ramach szczepień obowiązkowych (w tym realizowanych u dzieci i młodzieży w oparciu o Program Szczepień Ochronnych)

– jeśli od zakończenia pobytu w szpitalu związanego z działaniem niepożądanym nie minął jeszcze rok.

Biuro RPP przypomina, że wypłaty z Funduszu wynoszą do 100 tys. zł. Ich wysokość zależy od długości pobytu w szpitalu i wykonanych w jego trakcie uciążliwych procedur leczniczych. Możliwy jest też zwrot poniesionych kosztów leczenia i rehabilitacji.

Szczegółowe informacje dotyczące złożenia wniosku do Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych można znaleźć TUTAJ.


Źródło: Biuro RPP