Śląsk jest kolejnym województwem, które uruchomiło pilotażowy program Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK). Pierwszy pacjent został przyjęty w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu. Łącznie sieć tworzy ponad 150 podmiotów na różnych poziomach – od lekarzy rodzinnych do szpitali specjalistycznych w całym regionie. Koordynatorem wojewódzkim programu jest Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Ostatecznie do programu zakwalifikowano ponad 100 poradni podstawowej Opieki Zdrowotnej, 43 poradnie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, 5 ośrodków z oddziałami kardiologicznymi pierwszego stopnia referencyjności i 8 ośrodków drugiego stopnia referencyjności.

- Do włączenia do sieci w województwie śląskim jest 20 tyś. pacjentów w ciągu dwóch lat. Im będzie szersza reprezentacja ośrodków współtworzących pilotaż, efekty będą lepsze dla pacjentów. Pierwsze dwa, trzy miesiące pokażą nam, jak sieć działa - mówi prof. Mariusz Gąsior, koordynator wojewódzki Sieci Kardiologicznej w województwie śląskim z SCCS w Zabrzu.

Lekarze w całym województwie skierowali do sieci kilkunastu pacjentów. Pierwszy został przyjęty w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach.

- To 55-leni mężczyzna z trzepotaniem przedsionków. Pacjent zgłosił się po raz pierwszy do poradni kardiologicznej, wstępna diagnostyka potwierdziła, że to pacjent wymagający zabiegu ablacji – mówi prof. Krystian Wita, konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Górnośląskiego Centrum Medycznego.

Śląskie Centrum Chorób Serca rozpoczęło też cykl szkoleń dla lekarzy, którzy będą kierować pacjentów do sieci. Najbliższe szkolenia dla jednostek współpracujących odbędą się w czwartek 6 kwietnia i wtorek 11 kwietnia o godz. 12.00. Zgłoszenia pod adresem: sieckardiologiczna@sccs.pl.

Program pilotażowy dostępny jest dla pacjentów z województw: mazowieckiego, pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, śląskiego oraz małopolskiego. Od przyszłego roku KSK ma być wdrożona w całym kraju.


Źródło: Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu