Zwiększona ekspresja niektórych genów może być kluczem do samoistnie młodszego wyglądu skóry - uważają naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center. Wyniki ich badań opublikowano w Journal of the American Academy of Dermatology.

Naukowcy zebrali i zintegrowali dane z molekularnego, komórkowego i tkankowego poziomu 2 rodzajów skóry: wystawianej na słońce (twarz i przedramiona) i zasłoniętej (pośladki). Badanie objęło 158 białych kobiet w wieku od 20 do 74 lat. W ramach badania zespół poszukiwał wzorców ekspresji genów wspólnych dla kobiet, które okazały się młodsze od wieku chronologicznego. Fizyczny wygląd skóry twarzy został uchwycony za pomocą cyfrowych obrazów i analiz. Poddano analizie również próbki skóry, a do genotypowania wykorzystano próbki śliny.

Analiza danych pokazał, że wzorce ekspresji genowej młodo wyglądających pań były podobne do wzorców występujących u młodszych osób. U kobiet tych występowała podwyższona aktywność genów związanych z podstawowymi procesami biologicznymi: naprawą DNA, namnażaniem komórek, reakcją na stres oksydacyjny i metabolizmem białek. Kobiety o wyjątkowo młodzieńczej skórze twarzy w starszych grupach wiekowych wykazywały także większą ekspresję genów związanych ze strukturą i metabolizmem mitochondrialnym, ogólną budową naskórka, funkcją barierową naskórka z próbek z twarzy, a także z produkcją macierzy skórnej.

- Wygląda na to, że ich skóra wyglądała młodziej, ponieważ zachowywała się młodziej - powiedziała dr Alexa B. Kimball z Beth Israel Deaconess Medical Center.

Zdaniem badaczy, ustalenie, jakie geny stoją za młodo wyglądającą skórą, może pomóc w rozwijaniu strategii spowalniających starzenie.


Więcej: eurekalert.org