Zarząd województwa śląskiego przyjął Program Zdrowego Kręgosłupa oraz Program Zdrowa Matka i Dziecko. Wkrótce ruszą nabory projektów, które wpisują się w założenia obu programów.

Celem „Programu Zdrowego Kręgosłupa” jest poprawa ogólnego stanu zdrowia dzieci i młodzieży w wieku 7-15 lat, poprzez zmniejszenie występowania wad postawy ciała i poważnych deformacji kręgosłupa. Do osiągnięcia tego celu niezbędna jest systematyczna diagnostyka wykrywania nieprawidłowości w obrębie postawy ciała. Program zakłada także wskazanie postępowania w przypadku rozpoznania wady i wdrożenie działań profilaktycznych w zakresie edukacji zachowań ergonomicznych dla całej rodziny.

Program zakłada, że badaniami przesiewowymi zostanie objęta cała populacja dzieci w wieku 7-15 lat mieszkająca w województwie śląskim, co według danych GUS stanowi ok. 370 tys. dzieci. Będzie to możliwe dzięki finansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (RPO WSL), który zabezpiecza na ten cel prawie 35 mln zł.

Projekty, które będą finansowane z RPO WSL, poza badaniami przesiewowymi, obejmą również działania edukacyjne skierowane do dzieci i ich opiekunów. Kosztem kwalifikowanym będzie także odpowiednie przygotowanie pielęgniarek i higienistek szkolnych do właściwego prowadzenia badań przesiewowych. Dofinansowaniem zostaną objęte też różne formy doszkalania lekarzy specjalistów z poradni rehabilitacji lub wad postawy oraz fizjoterapeutów w celu przekazania im najnowszej wiedzy na temat diagnostyki, leczenia oraz korekcji deformacji kręgosłupa.

Celem Programu „Zdrowa Matka i Dziecko”, który również został przyjęty przez Zarząd, jest wyrównanie dostępu do opieki medycznej nad matką i dzieckiem. Program akcentuje dwa typy projektów - organizację szkół świadomego rodzicielstwa oraz organizację opieki prenatalnej. Na realizację tych założeń w RPO WSL zabezpieczono ponad 25 mln zł. Realizacja projektów ma służyć m.in. odwróceniu trendów depopulacji w regionie, który jak wynika z badań, w dużej mierze jest spowodowany niewystarczającą opieką nad kobietą w ciąży i po porodzie. Szczególnie dotyczy to grup zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz nierównym dostępem do świadczeń medycznych w tym do badań prenatalnych. Przekład to się na niedostateczną wykrywalność lub opóźnione leczenie wad wrodzonych oraz zaburzeń genetycznych płodu.

Ogłoszenie pierwszych naborów w tym obszarze Zarząd planuje jeszcze w lipcu br. Nabór potrwa do końca września 2017 roku. Projektodawcy mogą liczyć na dofinansowanie sięgające poziomu 93% wydatków kwalifikowalnych. Projekty mogą składać wszystkie podmioty (za wyjątkiem osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej), jednak w każdym przypadku co najmniej partnerem w projekcie musi być podmiot działający w obszarze usług zdrowotnych.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego