Telefony z ekranem dotykowym otwierają nowe możliwości na polu badania plastyczności mózgu – przekonują szwajcarscy naukowcy. Odkąd się pojawiły, miliony ludzi zaczęły wykorzystywać opuszki palców w nowy sposób. Dodatkowo, telefony mogą gromadzić historię każdego dotknięcia, co czyni je doskonałymi przyrządami badawczymi.

Neurolodzy od dawna badali plastyczność mózgu w wyspecjalizowanych grupach, np. u zawodowych muzyków czy u pasjonatów gier wideo. Smartfony po raz pierwszy pozwalają zbadać, jak codzienne czynności kształtują mózgi zwykłych ludzi.
   
Zespół naukowców z Politechniki Federalnej w Zurychu wykonał EEG, by utrwalić reakcję mózgu na bodziec mechaniczny (dotyk), działający na 3 palce (kciuk i palce wskazujący i środkowy) użytkowników smartfonów. Porównywano ją do osób nadal korzystających ze starszych [niedotykowych] modeli komórek.

Okazało się, że aktywność mózgu użytkowników smartfonów wzrastała po dotknięciu wszystkich 3 opuszek. Nasilenie aktywności związanej z opuszkami kciuka i palca wskazującego było wprost proporcjonalne do intensywności korzystania ze smartfona. Czubek kciuka był nawet wrażliwy na codzienne fluktuacje: im mniej czasu minęło od czasu ostatniego intensywnego posługiwania się telefonem, tym większy wzbudzany potencjał korowy.

Uzyskane wyniki sugerują, że powtarzalne ruchy na gładkiej powierzchni ekranu dotykowego zmieniają przetwarzanie bodźców czuciowych z dłoni. Aktualizacja mózgowych reprezentacji opuszek wydaje się zachodzić codziennie.



Źródło: www.kopalniawiedzy.pl