Ostatnie tragiczne w skutkach wydarzenia na izbach przyjęć i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych kilku szpitali w woj. śląskim stały się impulsem dla Śląskiej Izby Lekarskiej do podjęcia działań informacyjnych, mających na celu przeciwdziałanie narastającemu oblężeniu SOR-ów przez pacjentów, którzy nie znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego i nie wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.

Jednym z elementów kampanii są trzy rodzaje plakatów, które niosą za sobą jednoznaczny komunikat, by nie odbierać pacjentom w stanie zagrożenia zdrowia lub życia szansy na doraźną pomoc przez pacjentów, których stan pozwala na udanie się do poradni nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej lub do lekarza rodzinnego w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Plakaty już wczoraj trafiły na kilka Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w regionie, w kolejnych dniach będą wisiały we wszystkich SOR-ach w woj. śląskim.

Do kampanii przyłączył się Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, Beskidzka Izba Lekarska, Okręgowa Izba Lekarska w Częstochowie oraz Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie.

Źródło: Śląska Izba Lekarska