Sydney, Australia – Australijscy lekarze wykorzystują technologię drukowania 3D do stworzenia dokładnej rekonstrukcji serca pacjenta, podczas planowania zabiegu zamknięcia  uszka lewego przedsionka (LAA) z wykorzystaniem zapinek Watchman’a (Boston Scientisic).

Naukowcy twierdzą, że model 3D opracowany na podstawie tomografii wielorzędowej jest przydatny w zamykaniu LAA przy użyciu zapinek Watchman’a, zwłaszcza u pacjentów, u których „anatomia serca jest skomplikowana, a interakcja zapinki i uszka przedsionka jest trudna do przewidzenia, nawet przy użyciu zaawansowanych metod obrazowania.”

 „Istotą problemu jest bardzo skomplikowana struktura uszka lewego przedsionka, nawet jeżeli posiadamy zestaw danych obrazowych świetnej jakości, to bardzo trudno jest precyzyjnie określić optymalną lokalizację dla zapinki w  uszku lewego przedsionka” – powiedział Otton.

W liście do redakcji Jurnal of American College of Cardiology: Cardiovascular Intervention z czerwca 2015: Otton i współpracownicy opublikowali doświadczenia z użycia modelu 3D LAA u 74-letniego mężczyzny z wywiadem napadowego migotania przedsionków, który nie tolerował doustnego leczenia antykoagulacyjnego. Wykorzystując dane z wielorzędowej tomografii komputerowej oraz drukarki 3D opracowano model, który został wykonany ze specjalnego elastycznego materiału, tak, aby symulował on mechaniczne właściwości przedsionka lewej komory.

21, 24 i 27-milimetrowe zapinki Watchman’a  zostały wprowadzone do modelu 3D, który następnie ponownie poddano analizie w tomografii komputerowej. Dzięki umieszczeniu trzech zapinek wewnątrz modelu 3D, możliwe było zbadanie anatomicznych deformacji charakterystycznych dla każdego z ocenianych rozmiarów.

Co ciekawe, badacze podają, iż bazując jedynie na echokardiografii przezprzełykowej (TEE) najprawdopodobniej  wybraliby 21-milimetrowa zapinkę, jednak na podstawie danych z modelu 3D stwierdzono, że byłaby ona zbyt mała. W rezultacie została wybrana 24-milimetrowa implantowana przez dr Brendan Gundalingam (Victor Chang Cardiac Research Institute). Śródoperacyjne badanie TEE wykazała prawidłową pozycję urządzenia, bez przecieków rezydualnych.

Obliczenie odpowiednich wymiarów zapinki Watchman’a za pomocą pomiarów z obrazowania CT i TEE może być czasochłonne, ale wraz z wydrukiem 3D pozwalają one na niezwykle precyzyjnego określenie optymalnego rozmiaru zapinki. Obecnie rekonstrukcja lewego przedsionka połączona z wydrukiem 3D przed operacją z użyciem zapinki Watchman’a nie jest wykonywana rutynowo u pacjentów z prostą anatomią i wymiarami serca łatwymi do określenia, ale dr Otton wierzy, że opracowana przez niego technika może być przydatna jako wspomagająca, szczególnie w fazie planowania zabiegu.

„Nie chcę przeceniać przydatności rekonstrukcji 3D, ponieważ jest to tylko dowód hipotezy, pokazujący, że to może być zrobione” – powiedział Otton. „Myślę, że wydruk 3D będzie używany częściej - szczególnie w grupie skomplikowanych procedur medycznych. Będzie on na pewno użyteczny w nauce i planowaniu zabiegów, ale nie wybiegałbym zbyt daleko, aby powiedzieć, że stanie się rutyną. Myślę, że będziemy musieli poczekać rok lub dwa, aby zobaczyć dokąd to zmierza.”


Źródło: medscape.com