Od 16 do 22 marca obchodzony jest Światowy Tydzień Mózgu. Z tej okazji w Polsce organizowane są konferencje, spotkania i wykłady.

Pomysłodawcą i organizatorem Brain Awareness Week jest Dana Foundation, prywatna organizacja z siedzibą w Nowym Jorku, wspierająca badania nad lepszym poznaniem mózgu oraz opracowanie nowych metod leczenia schorzeń mózgu.

W Polsce, z okazji Światowego Tygodnia Mózgu, konferencje, spotkania i wykłady odbędą się m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Trójmieście. Szczegóły poszczególnych spotkań można znaleźć na stronie www.neuronauka.org

Choroby mózgu są największym wyzwaniem współczesnej cywilizacji. Z powodu starzenia się społeczeństw coraz więcej osób cierpi na demencje, udary mózgu, padaczkę, choroba Parkinsona i stwardnienie rozsiane.

W 2010 roku w Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii i Szwajcarii całkowite roczne koszty schorzeń mózgu sięgnęły aż 798 mld euro. Liczbę chorych oceniono na 380 mln Europejczyków.


Więcej: naukawpolsce.pap.pl