Nowe badanie wykazało, że oznaki zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem mogą pojawić się szybciej niż wcześniej sądzono – nawet zanim pacjenci zaczną tracić wzrok. Odkrycia otwierają drzwi do badań nad wcześniejszym leczeniem, które może pomóc spowolnić początek choroby, która jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku w świecie zachodnim.

Zespół badawczy kierowany przez University of Southampton wraz z kolegami z King's College London i Moorfields Eye Hospital przeanalizował dane ponad 30 000 pacjentów, którzy mieli skany siatkówki i dane genetyczne przechowywane w brytyjskim biobanku. Istnieją 34 znane genetyczne czynniki ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem (AMD), a naukowcy byli w stanie porównać pomiary siatkówki osób z czynnikami ryzyka z tymi bez tych czynników.

Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports wykazały, że uczestnicy ze zdrowymi oczami i bez AMD mieli cieńsze siatkówki, jeśli mieli geny, które narażały ich na ryzyko.

Andrew Lotery, profesor okulistyki na Uniwersytecie Southampton, który prowadził badanie, wraz z prof. Pirro Hysi z King's College London i panem Praveenem Patelem z Moorfields Eye Hospital, powiedział: „W tej chwili większość terapii AMD rozpoczyna się dopiero, gdy pacjenci już mają poważne problemy ze wzrokiem, więc naprawdę ważne jest, abyśmy lepiej rozumieli, co je powoduje. Wyniki te pomagają nam zrozumieć bardzo wczesne etapy choroby, zanim stanie się ona klinicznie widoczna. Jeśli możemy interweniować na wcześniejszym etapie, jest bardziej prawdopodobne, że będziemy w stanie zachować wzrok”.

Wcześniejsze badania nie wyjaśniły w pełni, na które komórki w oku w pierwszej kolejności wpływa AMD. Dalsze badanie skanów siatkówki w biobanku wykazało, że fotoreceptory, które wyczuwają światło w oczach, były również cieńsze u pacjentów z genetycznymi czynnikami ryzyka. Zespół badawczy twierdzi, że daje im to głębsze zrozumienie wczesnych etapów i pomoże zidentyfikować komórki, które powinny być celem dalszych badań.

Podczas gdy dalsze badania będą potrzebne w celu zidentyfikowania leczenia, możliwość wcześniejszej identyfikacji objawów AMD umożliwiłaby osobom wprowadzenie zmian w stylu życia, które mogłyby zmniejszyć ryzyko wcześniejszej utraty wzroku.

„Zmiana na dietę śródziemnomorską, więcej ćwiczeń i rzucenie palenia może pomóc w zapobieganiu progresji choroby” – dodał profesor Lotery. „Te odkrycia mogą również pomóc nam lepiej dobrać uczestników przyszłych badań klinicznych, dzięki czemu możemy włączyć pacjentów najbardziej zagrożonych” – dodał.

Źródło: sciencedaily.com