Prof. dr hab. n. med. Anna Machalińska, lekarz kierująca I Kliniką Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie, została wyróżniona przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) w konkursie wspierającym dostępność do Programu Lekowego AMD. Nagrodą jest sprzęt medyczny, który już trafił do kliniki.

Od listopada 2015 r. finansowanie leczenia pacjentów z wysiękowym AMD uległo znaczącej zmianie. Dzięki przeznaczeniu na ten cel dodatkowej puli pieniędzy pacjenci mogą korzystać z leczenia AMD w ramach tzw. Programu Lekowego, niezależnie od ryczałtu, co realnie zwiększyło dostępność do terapii doszklistkowej (to zastrzyki do oka).

I Klinika Okulistyki SPSK nr 2 PUM bierze aktywny udział w programie lekowym. Wyodrębniona z kliniki Pracownia AMD działa niezależnie od pracy oddziału i pozostałych poradni. Gabinety pracowni wyposażono w nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Utworzono dodatkowe stanowiska pracy dla lekarza specjalisty oraz pielęgniarki. W nowych pomieszczeniach diagnostycznych pacjenci są badani w warunkach zapewniających intymność oraz możliwość indywidualnej rozmowy z lekarzem. Dzięki wprowadzonym zmianom znacznie skrócił się czas oczekiwania na iniekcję. Obecnie leczeniem objętych jest ponad 230 chorych. Rocznie wykonywanych jest ponad 1000 iniekcji doszklistkowych. Pacjentami pracowni są osoby z województwa zachodniopomorskiego, ale również lubuskiego i pomorskiego.

Realizowany jest także program edukacji i profilaktyki AMD – wykorzystywane są pomoce multimedialne i organizowane spotkania edukacyjne ze specjalistą dietetykiem. Celem spotkań jest przekonanie pacjentów, że sposób odżywiania odgrywa bardzo ważną rolę w zachowaniu dobrostanu plamki żółtej i zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych. Pacjenci otrzymują dostosowane do wieku i stanu zdrowia zalecenia żywieniowe i są informowani o korzystnym wpływie suplementacji karotenoidów (naturalnych przeciwutleniaczy) na przebieg choroby.

Wszystkie te działania placówki, mające na celu poprawę dostępności pacjentów do leczenia AMD, zostały dostrzeżone i dobrze ocenione przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Wyrazem uznania jest przyznana nagroda – nowoczesny aparat wytwarzający napływ laminarny jałowego powietrza Operio Mobile. Aparat poprawia jakość powietrza zarówno w sali zabiegowej, jak i w okolicy pola operacyjnego, znacząco redukując ryzyko najgroźniejszego i najbardziej destrukcyjnego powikłania iniekcji doszklistkowych, jakim jest zapalenie wnętrza gałki ocznej.


Źródło: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie