Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda opracowali algorytm, który umożliwia wykrywanie retinopatii cukrzycowej. Wyniki ich badania opisano w piśmie "Ophthalmology”.

Badacze podkreślają, że ich wynalazek nie zastąpi wizyty u lekarza. Może on jednak być niezwykle pomocny przy pierwszym etapie diagnozy. „Pokazaliśmy, że algorytm oparty o sztuczną inteligencję jest w stanie z dużą wiarygodnością określić, który pacjent powinien zgłosić się do okulisty na dalsze badanie i leczenie” – tłumaczy Theodore Leng, jeden z twórców systemu.

Algorytm jest oparty o bazę danych zawierającą 75 tys. zdjęć dna oka. Potrafi on rozpoznawać pacjentów zdrowych i chorych oraz ocenić stadium choroby. Dużą zaletą systemu jest to, że do jego stosowania nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. Algorytm może być bowiem stosowany na standarowym komputerze lub smartfonie. Zdaniem jego autorów, takie rozwiązanie może w przyszłości zmniejszyć obciążenie lekarzy oraz zwiększyć wydajność służby zdrowia. System może również sprawdzić się w miejscach, w których brakuje okulistów.


Źródło: digitaljournal.com