Co zrobić, by wakacje spędzane w szpitalu nie były dla dziecka wyłącznie przykrą koniecznością? Jak sprawić, by szpital stał się przyjazną i twórczą przestrzenią, otwartą na odkrywanie nowych umiejętności i talentów?

W piątek, 19 lipca, w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie odbędzie się niezwykłe przedstawienie. Nie wystąpią w nim zawodowi aktorzy, ale mali pacjenci szpitala. Pokaz poprzedzą pięciodniowe warsztaty teatralne i cyrkowe. Pod okiem artystów z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu dzieci przygotują finałowy pokaz i muzykę. Szpital zamieni się w teatr, a główny hol szpitala w teatralno‑cyrkową scenę.

„Supersprawni” to projekt, który Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu realizuje po raz siódmy, a w krakowskim szpitalu po raz drugi. Sukces ubiegłorocznego wydarzenia i jego ciepłe przyjęcie przez małych pacjentów sprawił, że również w tym roku Czerwone Noski zostały zaproszone, by odczarować przestrzeń krakowskiego szpitala, zamieniając go w teatr. Uczestnicy projektu wezmą udział w pięciodniowych warsztatach teatralnych i cyrkowych, a ich zakończeniem będzie finałowy spektakl. Na widowni zasiądą rodzice, personel placówki, a przede wszystkim dzieci z innych oddziałów szpitala.

– U nas nie ma castingów, występują te dzieci, które chcą i mogą. Bywało i tak, że dzieciom tak podobały się warsztaty, tak chciały wystąpić w wielkim finale, że mimo przepustki…wracały w niedzielę do szpitala na występ! – opowiada Michał Brańka, klown i koordynator projektu
w Krakowie oraz zwycięzca plebiscytu Polskiego Radio Czwórka „Nieprzeciętni 2018”.

Fundacja Czerwone Noski Kolwn w Szpitalu projektem „Supersprawni” realizuje ideę Inclusive Theatre – Teatru Włączającego, w którym uczestniczyć może każdy chętny, bez względu na swój rodzaj niepełnosprawności. Założeniem projektu jest przekazanie mocy sprawczej w ręce małych pacjentów. Dzieci biorące udział w projekcie decydują o jego kształcie, współtworzą scenariusz spektaklu, umuzykalniają finałowy pokaz, są też głównymi aktorami na scenie. Zajęcia prowadzone z dziećmi mają także działanie terapeutyczne. Zabawa, improwizacje i gagi z udziałem klownów poprawiają samopoczucie pacjentów. – Oderwanie dziecka od strachu i niepokoju związanego z chorobą i długotrwałym pobytem w szpitalu wspomaga leczenie – dodaje Michał Brańka.

Warsztaty teatralno-cyrkowe w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie poprowadzą artyści z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu. Spektakl finałowy odbędzie się 19 lipca o godz.: 15.00 w holu głównym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.