Choroby oczu, takie jak retinopatia cukrzycowa i związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej należą do wiodących przyczyn nieodwracalnej utraty wzroku i ślepoty na świecie. Obecnie, terapia genowa może być stosowana w celu leczenia powyższych chorób – ale wymaga wstrzyknięcia. Teraz naukowcy donoszą- w czasopiśmie "ACS Applied Materials & Interfaces" o nowym sposobie stosowania terapii, a mianowicie miejscowo, bez igły.

Tylna część oka to miejsce, gdzie rozwijają się choroby takie jak retinopatia cukrzycowa proliferacyjna i związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej. A dotyczą one substancji o nazwie czynnik wzrostu śródbłonka naczyń, który stymuluje wzrost naczyń krwionośnych.

Naukowcy próbowali hamować czynnik wzrostu za pomocą terapii genowej, jednak dostarczanie leków do tylnej części oka, wymaga obecnie wykonania zastrzyku. Nie jest to zaskoczeniem, że niewielu pacjentów wybiera taki rodzaj leczenia. Gang Wei i współpracownicy chcieli znaleźć nieinwazyjną metodę terapii.

Badacze opracowali układ doprowadzania genu z peptydem o nazwie penetratin, który wykazał dobrą przenikalność w strukturach oka oraz z polimerem syntetycznym o nazwie poli(amidoamina), który był poprzednio używany do podawania leku. Badania na szczurach wykazały, że kompleks, gdy stosowany jest jako krople do oczu, szybko przenoszony jest z powierzchni oka do tylnej wewnętrznej warstwy gałki ocznej. Pozostaje w siatkówce przez ponad osiem godzin – wystarczającą ilość czasu, w którym modelowy gen ulegnie ekspresji. Odkrycia zademonstrowały potencjał tej metody w stosowaniu terapii genowej w leczeniu wielu chorób oczu, twierdzą naukowcy.

Źródło: medicalnewstoday.com