W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 mln osób, z czego milion nie wie o swojej chorobie. Czy zniesienie w podstawowej opiece zdrowotnej trzykrotnej stawki kapitacyjnej za leczenie chorych na cukrzycę zmniejszy jej wykrywalność?

Wraz z wejściem pakietu onkologicznego zniesiono w podstawowej opiece zdrowotnej trzykrotną stawkę kapitacyjną za leczenie chorych na cukrzycę, co zdaniem dra Michała Sutkowskiego, rzecznika Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, może powodować, że lekarze mogą mieć mniejszą motywację do aktywnego poszukiwania osób chorych na cukrzycę.

Jak informuje portal rynekzdorwia.pl, podczas spotkania prasowego w Warszawie dr Sutkowski przypomniał, że w Polsce, od 2007 r. kiedy to wprowadzono potrójną stawkę kapitacyjną w POZ za leczenie chorych na cukrzycę, liczba wykrytych przypadków tej choroby systematycznie rosła.

Zdaniem dr Sutkowskiego wprowadzone zmiany są wynikiem obaw resortu zdrowia o finanse NFZ. Lekarze wyliczyli jednak, że wzrost ten, to ok. 1 mln zł rocznie, co w skali kraju, jest wzrostem niewielkim.

Poza tym, zdaniem rzecznika Kolegium Lekarzy Rodzinnych, w kraju brakuje poradni diabetologicznych, które zajmowałyby się np. retinopatią cukrzycową czy leczeniem stopy cukrzycowej, a refundowane leki stosowane w terapii cukrzycy są z lat 50.-60. ubiegłego wieku.


Więcej: rynekzdrowia.pl