O tym jak ważne jest kontrolowanie swojego stanu zdrowia po raz kolejny przekonywać będą studenci medycyny, którzy w 16 największych polskich miastach organizują akcję profilaktyki prozdrowotnej „Tydzień Zdrowia pod Kontrolą”. Zaplanowano działania edukacyjne i bezpłatne badania profilaktyczne.

"Zdrowie pod Kontrolą" to wydarzenie organizowane dwa razy do roku w największych miastach Polski przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Tym razem jesienna edycja akcji przybiera nową formułę i potrwa tydzień – od 12 do 17 listopada – poinformował PAP Adrian Szkudlarek ze Stowarzyszenia.

W ramach akcji studenci kierunków medycznych przeprowadzą działania edukacyjne w szkołach i innych placówkach publicznych w 16 największych polskich miastach. Każdego dnia – od poniedziałku do piątku - będą zwracać szczególną uwagę na konkretny temat związany ze zdrowiem publicznym: zdrowie psychiczne, substancje uzależniające i szkodliwe, pierwszą pomoc, choroby przewlekłe i zdrowie dzieci.

Natomiast w sobotę, 17 listopada zaplanowano wielki finał Tygodnia, jako akcję odbywającą się jednocześnie w 16 galeriach handlowych w Polsce.

Podczas finału młodzi adepci medycyny z IFMSA-Poland wykonywać będą badania przesiewowe dotyczące nadciśnienia tętniczego, cukrzycy oraz zespołu metabolicznego. Nie zabraknie również stoisk informacyjnych dotyczących depresji oraz chorób onkologicznych.

Studenci przeprowadzą również pokazy pierwszej pomocy, a także udzielać będą porad dotyczących profilaktycznego samobadania piersi i jąder. Zaplanowano również możliwość konsultacji z lekarzami, a także dietetykami ws. prawidłowego odżywiania. Wolontariusze będą również rejestrować potencjalnych dawców szpiku kostnego. Specjalną atrakcją dla najmłodszych będą zabawy w "Szpitalu Pluszowego Misia". Dzieci będą miały okazję wcielić się w rolę lekarzy i zadbać o zdrowie swoich ulubionych pluszaków.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland działa od 1956 roku. To największa organizacja zrzeszająca studentów wszystkich uczelni medycznych w Polsce, która jest częścią międzynarodowej federacji stowarzyszeń studentów medycyny IFMSA.

Członkowie Stowarzyszenia podkreślają, że ich celem jest zwiększanie prozdrowotnej świadomości w społeczeństwie. Chcą także uświadamiać Polaków, jakie największe zagrożenia zdrowotne występują obecnie, a także jak z nimi walczyć. Innym obszarem działalności IFMSA-Poland jest edukacja studentów kierunków medycznych oraz działanie na rzecz wolności i praw człowieka.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl