Katedra i Klinika UJ CM znalazła się w gronie najwybitniejszych ośrodków urologicznych wybranych do zaprezentowania swoich technik operacyjnych w ramach 2. edycji SIU LIVE. Przeprowadzony 6 kwietnia w Szpitalu Uniwersyteckim zabieg laparoskopowej totalnej histerektomii z sakrokolpopeksją mogli na żywo obejrzeć uczestnicy kongresu z całego świata.

Jak informuje Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum, SIU LIVE to wydarzenie o zasięgu międzynarodowym. W trakcie trwającego dwa dni spotkania pokazano aż 59 operacji przeprowadzonych w najlepszych ośrodkach urologicznych na świecie wskazanych przez Europejskie (EAU) i Amerykańskie (AUA) Towarzystwa Urologiczne. Relacje na żywo mogli obejrzeć zarówno goście kongresu zebrani w rzymskim hotelu Hilton, jak i wszyscy zainteresowani mający możliwość śledzenia przebiegu operacji w internecie.

Organizatorzy zadbali o to, aby każdy uczestnik mógł porozmawiać z chirurgami urologami „na żywo”, zadać pytanie i komentować online. To nowatorski sposób edukacji bez ryzyka klinicznego.

Klinika Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oferuje kompletny zakres świadczeń urologicznych w dziedzinie urologii dorosłych. W ośrodku przeprowadza się wszystkie zabiegi z dziedziny uroonkologii oraz zabiegi związane ze schorzeniami nienowotworowymi. Ośrodek specjalizujący się w technikach małoinwazyjnych, czyli laparoskopowym i endoskopowym leczeniu chorych na raka gruczołu krokowego, raka nerki i pęcherza moczowego.

W Klinice prowadzone są projekty dotyczące zarówno samej urologii, jak i interdyscyplinarne i w przeważającej mierze skupiają się wokół uroonkologii oceniającej zależności pomiędzy niekorzystnymi czynnikami wynikającymi z metabolizmu i przemiany materii a ryzykiem występowania nowotworu. Te wielodyscyplinarne badania prowadzone są zarówno z zakładami biochemii klinicznej, jak i zakładami patologii i chirurgii. Dotyczą one także wpływu otyłości na rozwój raka i implementacji nowych rozwiązań technologicznych, które wpływają na poprawę jakości chirurgii.


Źródło: Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum