W Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie otwarto hybrydowy blok operacyjny, oddano także do użytku zmodernizowany Oddział Diagnostyki Stanów Nagłych.

"Oddany do użytku blok operacyjny składa się z trzech sal zabiegowych - dwóch hybrydowych, łączących w sobie funkcje klasycznej sali operacyjnej i pracowni angiografii oraz jednej, chirurgicznej sali operacyjnej z ramieniem C" – poinformowano w przesłanym PAP komunikacie.

Dzięki niemu możliwe będzie kompleksowe leczenie pacjentów z chorobami serca i naczyń krwionośnych, a dzięki zastosowaniu zaawansowanego sprzętu i najnowszych technologii, lekarze będą mogli przeprowadzać najbardziej złożone zabiegi.

Jak podano, według wstępnych szacunków liczba tych zabiegów może przekroczyć 1 tys. rocznie. "Sala operacyjna typu hybrydowego stanowi platformę współpracy kardiologów interwencyjnych, chirurgów naczyniowych, kardiochirurgów i anestezjologów, a więc zespołu specjalistów tworzących tzw. Heart Team. Zaprojektowana w ten sposób współpraca daje możliwość jednoczesnego leczenia pacjentów z chorobami serca i naczyń krwionośnych w optymalny i skuteczny sposób" – podkreśliła, cytowana w komunikacie, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii prof. Janina Stępińska.

Do zmodernizowanego Oddziału Diagnostyki Stanów Nagłych trafią pacjenci z chorobami układu krążenia wymagający pilnej interwencji klinicznej oraz "ukierunkowania na dalszy proces diagnostyczno-leczniczy" – czytamy w komunikacie.

Łączna kwota inwestycji wynosi 48 032 333,00 zł. Środki w wysokości 43 537 455,00 zł pochodzą z Ministerstwa Zdrowia w ramach Wieloletniego Planu Inwestycyjnego.

Narodowy Instytut Kardiologii (NIKard) jest głównym klinicznym ośrodkiem kardiologiczno-kardiochirurgicznym w Polsce o najwyższym stopniu referencyjności, ważnym ośrodkiem kształcenia podyplomowego w dziedzinie kardiologii oraz dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem naukowym w kraju. Główne kierunki działalności klinicznej Instytutu koncentrują się na interwencyjnym leczeniu ostrych zespołów wieńcowych, diagnostyce i leczeniu choroby wieńcowej, niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, wadach nabytych i wrodzonych, leczeniu zaburzeń rytmu serca, leczeniu kardiochirurgicznym i transplantacji serca oraz diagnostyce obrazowej, a także epidemiologii i prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego. (PAP)

Źródło: naukawpolsce.pl | Mira Suchodolska