W dniach 7-8 lutego w Warszawie odbywa się VIII Forum Organizacji Pacjentów, zorganizowane z okazji Światowego Dnia Chorego. To wyjątkowe wydarzenie, dla wszystkich organizacji pacjentów zaangażowanych w poprawę opieki zdrowotnej.

Forum, będące największą konferencją tego typu, skupia liderów organizacji pacjentów, którzy wspólnie inicjują rozwiązania mające wpływ na poprawę systemowej opieki nad pacjentem. Jednym z stałych elementów Forum są nagrody "Dla Zdrowia i Pacjenta", przyznawane od 2020 roku przez Rzecznika Praw Pacjenta, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Wyróżnienia trafiają do organizacji pacjentów za ich szczególne zaangażowanie na rzecz pacjentów. W 2024 roku laureatami zostali:

  • Kategoria Profilaktyka: Fundacja Diabeciaki. Fundacja działa od 10 lat realizując wiele istotnych dla osób z cukrzycą jak i społeczności projektów edukacyjnych i terapeutycznych.
  • Kategoria Prawa i Bezpieczeństwo Pacjenta: Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty GLADIATOR im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego. Organizacja działa na rzecz pacjentów dotkniętych chorobami nowotworowymi układu moczowo-płciowego oraz aktywnie upowszechnia wiedzę medyczną dla wdrażania nawyków wczesnego wykrywania choroby.
  • Kategoria Wolontariat: Fundacja Pokonać Endometriozę. Fundacja w szczególny sposób otacza opieką młode kobiety szukające możliwości diagnostycznych i leczniczych. Realizuje swoje zadania promując profilaktykę zdrowotną i wczesną diagnostykę w zakresie endometriozy.

Pierwszą część Forum zainaugurował ks. Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, który serdecznie powitał uczestników i podziękował wszystkim za codzienną pomoc pacjentom. Głos zabrała również Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna , która otworzyła XVIII Forum Organizacji Pacjentów, dziękując uczestnikom za to, że prywatny czas, energię i zdrowie poświęcają innym chorym, a swoją wiedzę i doświadczenie przekazują wszystkim interesariuszom systemu ochrony zdrowia.

W drugiej części wydarzenia odbyło się wysłuchanie społeczne, w trakcie którego przedstawiciele organizacji pozarządowych zadawali pytania zaproszonym gościom.

Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca, poproszono o przedstawienie kwestii związanych z przestrzeganiem praw pacjenta, wprowadzeniem do szkół przedmiotu „Wiedza o Zdrowiu” oraz odniesienia się do problemu finasowania działalności organizacji przez państwo.

– Otrzymujemy wiele sygnałów związanych z naruszaniem praw pacjentów w Polsce, najwięcej w lecznictwie szpitalnym. Obserwujemy również wiele niepokojących zjawisk, np. udzielane są świadczenia zdrowotne niezwiązane z aktualną wiedzą medyczną przez osoby bez odpowiednich kompetencji. W przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o niesprawdzonych metodach leczniczych, proponowane pacjentom za duże pieniądze. Chcemy, aby pacjenci otrzymywali leczenie zgodne z aktualną wiedzą medyczną, co jest ich prawem.

W odpowiedzi na pytanie o finansowanie organizacji pacjentów, Rzecznik zauważył, że obecnie głównym problemem organizacji pacjentów jest pozyskiwanie środków finansowych oraz niewystarczająca wiedza jak je pozyskiwać. Organizacje pozarządowe mogłyby korzystać z różnych form finansowania, w tym z budżetu państwa czy środków unijnych. Wymaga to jednak szerokich konsultacji.

W kontekście edukacji zdrowotnej Rzecznik wyraził przekonanie o potrzebie wprowadzenia przedmiotu "Wiedza o zdrowiu" do programu nauczania. – Jest to dobry moment, aby edukacja zdrowotna była przekazywana najmłodszym. Podkreślił, że powinna ona kształtować zarówno kompetencje zdrowotne uczniów, jak i właściwe postawy dbałości o zdrowie własne i innych.

W panelu uczestniczyli: Wiceminister zdrowia Marek Kos, Wiceminister Zdrowia Maciej Miłkowski, Wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Marek Augustyn oraz Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Do uczestników XVIII Forum Organizacji Pacjentów skierował swój list także Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia, który podkreślił m.in., że budowanie efektywnej polityki zdrowotnej nie jest możliwe bez zaangażowania organizacji pacjentów. List odczytała wiceminister zdrowia Urszula Demkow.


Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta