W ostatnim czasie Naczelna Izba Aptekarska otrzymuje wiele sygnałów, wskazujących na brak dostępności do produktów leczniczych, przede wszystkim wydawanych na podstawie recepty w aptekach ogólnodostępnych.

W aptekach zaczyna brakować leków stosowanych w takich chorobach jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, astma, POChP, alergia. Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednakże na chwilę obecną zaczyna również brakować popularnych leków generycznych.

NIA wskazuje, że łącznie z grupą ponad trzystu leków stale zagrożonych brakiem dostępności, występuje problem z blisko pół tysiącem produktów leczniczych, niedostępnych dla pacjentów.

>>> ZOBACZ TEŻ: MZ o darmowych lekach dla kobiet w ciąży

Farmaceuci zwracają uwagę, że obecnie ratują sytuację poprzez wydawanie odpowiedników, jednakże ich zapasy są ograniczone i taki stan nie potrwa długo. Zwłaszcza, że problemy z dostępnością, powodują niepokój wśród chorych, próbujących robić zapasy niezbędnych im produktów leczniczych.

„Apteki nie są w stanie realizować swoich ustawowych obowiązków polegających na nieprzerwanym zaspokajaniu potrzeb lekowych pacjentów. W ocenie Naczelnej Rady Aptekarskiej sytuacja pogarsza się z dnia na dzień” - napisali farmaceuci w liście do Ministra Zdrowia.

Do sprawy odniosło się już Ministerstwo Zdrowia.


Źródło: NIA