Senatorowie z Komisji Obrony Narodowej zapoznali się z informacją ministra obrony narodowej na temat funkcjonowania szpitali wojskowych, przedstawioną przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michała Wiśniewskiego oraz towarzyszących mu pracowników MON.

Wiceminister Wiśniewski przypomniał, że wojskowa służba zdrowia realizuje zadania związane z zabezpieczeniem medycznym Polskich Sił Zbrojnych oraz wojsk sojuszniczych i ich personelu cywilnego przebywającego na terenie kraju w czasie pokoju, kryzysu oraz wojny, a także poza granicami naszego kraju, co wynika z umów i zobowiązań sojuszniczych, jak również zapisów doktryn NATO.

W ostatnim czasie udało się zwiększyć dostępność świadczeń opieki zdrowotnej dla żołnierzy w oparciu o podmioty lecznicze nadzorowane przez ministra obrony narodowej poprzez wprowadzenie na bazie szpitali wojskowych systemu bezkolejkowego. Wdrożono również specjalne świadczenia dla żołnierzy o szczególnych wymaganiach zdrowotnych w ramach programów „Zdrowy pilot”, „Specjals”, „Skoczek” oraz „Nurek”.

Przedstawiciel resortu obrony poinformował, że w celu wzmocnienia polskiej ściany wschodniej planowane jest także utworzenie nowych jednostek Wojskowej Służby Zdrowia oraz wzmocnienie zasobów jednostek organizacyjnych realizujących zadania nadzoru sanitarnego epidemicznego na rzecz jednostek wojskowych stacjonujących we wschodniej części Polski.

Na terenie kraju funkcjonują obecnie 64 jednostki organizacyjne, w tym trzy wojskowe instytuty badawcze, tj. Wojskowy Instytut Medyczny, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, 45 samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej, w tym cztery szpitale kliniczne, zlokalizowane we Wrocławiu, w Bydgoszczy, Krakowie i Lublinie, siedem szpitali i trzy filie w Szczecinie, Żarach Wałczu, Gdańsku, Dęblinie, Helu, Opolu oraz w Legionowie, filia I Wojskowego Szpitala Klinicznego w Ełku i filia szpitala wojskowego w Żaganiu, a także cztery szpitale uzdrowiskowo-rehabilitacyjne – w Ciechocinku, Busku-Zdroju, Krynicy-Zdroju i Lądku-Zdroju, 30 przychodni lekarskich oraz 8 stacji krwiodawstwa i krwiolecznictwa, zlokalizowanych w różnych miastach, oraz centrala krwiodawstwa w Warszawie. Na terenie kraju funkcjonuje także pięć wojskowych inspektoratów sanitarnych – w Gdyni, Bydgoszczy, Nowym Dworze Mazowieckim, we Wrocławiu i w Krakowie. W 48 podmiotach leczniczych pracują łącznie 19364 osoby, w tym wśród personelu medycznego jest obecnie 367 żołnierzy w służbie czynnej.

Źródło: Senat RP