22 stycznia został wykonany pierwszy w Klinice Położnictwa i Perinatologii PIM MSWiA obrót zewnętrzny. Miało to miejsce u Pacjentki w 37. tygodniu ciąży z położeniem miednicowym płodu.

Jak poinformowano na stronie internetowej placówki, zabieg był skuteczny, a do tego przebiegł sprawnie i szybko. Pacjentka i dziecko czują się dobrze. Przyszła Mama jest bardzo szczęśliwa.

Położenie miednicowe jest aktualnie wskazaniem do ukończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego. Pacjentki chcące tego uniknąć mogą skorzystać z szansy i poddać się próbie takiego obrotu - jego skuteczność wynosi około 60%.

„Zapraszamy do naszej Kliniki potencjalne kandydatki do obrotu zewnętrznego – udzielimy wszelkich stosownych informacji, przeprowadzimy niezbędną kwalifikację i spróbujemy skutecznie wykonać obrót. Zapraszamy również do odbycia u nas porodu. Obroty wykonujemy po ukończeniu 36. tygodnia ciąży. Wiążą się one z dwudniową hospitalizacją (jeden nocleg) – bez względu na efekt procedury” - poinformowano na stronie PIM MSWiA.


Źródło: Państwowy Instytut Medyczny MSWiA