U trójki pacjentów z zaburzeniami rytmu serca kardiolodzy ze szpitala im. Marciniaka we Wrocławiu wykonali z sukcesem innowacyjne zabiegi implantacji stymulatorów serca – tzw. stymulację pęczka Hisa (HBP).

Tego typu zabiegi wykonuje się dziś w kilkunastu ośrodkach w kraju – Oddział Kardiologii Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka dołączył właśnie do czołówki. We wrocławskim szpitalu metodę stymulacji pęczka Hisa zastosowano u trójki pacjentów. Pierwsze zabiegi wykonali dr Rafał Wyderka i dr Mateusz Kuśmierz z Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca.

"Z metodą tą wiązane są dziś bardzo duże nadzieje, ponieważ jest ona najbardziej fizjologiczną stymulacją komór serca, teoretycznie idealną formą stymulacji. Początkowo wskazaniem do tego typu zabiegów były objawy związane z wolnym rytmem komór serca u pacjentów z migotaniem przedsionków, ale z czasem wskazania te są systematycznie rozszerzane także dla pacjentów z blokami przedsionkowo-komorowymi i szkodliwymi zaburzeniami przewodnictwa śródkomorowego"- tłumaczy dr Rafał Wyderka, zastępca ordynatora Oddziału Kardiologii i jednocześnie kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii.

Kardiolodzy opisują, że do serca wprowadza się przez specjalną koszulkę i przez układ żylny cienką elektrodę, a następnie wkręca się ją w okolicę, przez którą przechodzą struktury układu bodźco-przewodzącego serca - pęczek Hisa i jego lewa odnoga. Elektroda wysyła impulsy bezpośrednio do nich.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

„Obszar, w którym należy umieścić elektrodę w bijącym sercu jest bardzo niewielki i właśnie na znalezieniu tego miejsca i jego odpowiedniej stymulacji polega trudność tego zabiegu” – podkreśla dr Wyderka. Pozostałe etapy zabiegu są takie same, jak podczas klasycznej implantacji stymulatora serca.

Jak poinformowano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej szpitala, wprowadzenie nowatorskiej metody leczenia nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie i merytoryczne przygotowanie całego zespołu Oddziału Kardiologii – lekarzy, pielęgniarek i techników. W szczególności lekarzy Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca w składzie: dr Mateusz Kuśmierz, dr Wojciech Rychard, dr Marek Śledziona, dr Adam Ciapka oraz dr Jakub Adamowicz.


Źródło: Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej