Fernando Gómez Sancha, światowej sławy urolog, specjalizujący się w małoinwazyjnych operacjach prostaty, przeprowadzi pierwsze w Polsce zabiegi usunięcia przerostu prostaty przy użyciu lasera holmowego. Rozpoczęcie stałej współpracy z zagranicznym ekspertem pozwoli na wykonywanie zabiegów leczenia prostaty na najwyższym światowym poziomie.

Pionierskie zabiegi będą wykonywane 1 i 2 sierpnia w EMC Szpitalu św. Anny w Piasecznie. Zoperowanych zostanie 12 mężczyzn w wieku 60-80 lat z okolic Piaseczna, Warszawy i Radomia. Na problemy z prostatą cierpią od 5-10 lat, a w tym czasie byli leczeni tylko farmakologicznie.

Holmowa laserowa chirurgia prostaty (HoLEP) jest minimalnie inwazyjną terapią przerośniętego gruczołu krokowego. Do usuwania tkanki, która blokuje przepływ moczu wykorzystuje się laser holmowy. Zabieg zapewnia skuteczne leczenie nawet mężczyznom z poważnie powiększoną prostatą.

HoLEP usuwa cały fragment zmienionego gruczołu i jednocześnie pozwala zachować usuniętą tkankę, dzięki czemu można ją następnie zbadać w laboratorium i określić charakter, co jest bardzo istotne w m.in. w diagnostyce raka prostaty. W porównaniu do starszych metod leczenia HoLEP umożliwia znacznie szybszą regenerację po zabiegu oraz pozwala doszczętnie usunąć przerośnięty gruczoł. Dzięki temu zabiegi są bardzo skuteczne - jedynie mniej niż 2 procent mężczyzn, wymaga ponownego leczenia.

Dr Fernando Gómez Sancha jest kierownikiem Katedry Urologii i Chirurgii Robotycznej na ICUA - Clinica CEMTRO w Madrycie, gdzie specjalizuje się w laserowej prostatektomii za pomocą laserów GreenLight i Holmium oraz robotycznej radykalnej prostatektomii. Pracuje również w Hill Clinic (Sofia, Bułgaria). Był jednym z pierwszych lekarzy operujących laserem GreenLight i do używania go wyszkolił chirurgów w setkach szpitali na całym świecie.

Szpital św. Anny w Piasecznie jako jedyny w Polsce stosuje metodę HoLEP jako zabieg pierwszego wyboru. Oddział urologiczny Szpitala św. Anny prowadzi leczenie w ramach NFZ i odpłatnie, a w ramach pakietu onkologicznego wykonywana jest pełna diagnostyka i leczenie nowotworów układu moczowego.


Źródło: EMC Szpital św. Anny w Piasecznie