Zespół Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wrodzonych Wad Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, szpitala klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykonał jedne z pierwszych w Polsce i pierwsze na Śląsku przeznaczyniowe implantacje zastawki biologicznej na stencie samorozprężalnym (Venus P-Valve).

Zabiegi wykonano u dwóch dorosłych pacjentek z wrodzoną wadą serca.

Biologiczne zastawki samorozprężalne wszczepia się u pacjentów z dysfunkcją zastawki płucnej, najczęściej ciężką niedomykalnością oraz szeroką drogą odpływu z komory prawej (RVOT).

„Zabieg implantacji zastawki jest skomplikowany techniczne, operatorzy wykonują go pod kontrolą fluoroskopii. Zastawka jest wprowadzana przez żyłę udową a następnie samoistnie uwalniana i rozprężana. Zabieg wykonuje się u pacjentów z wrodzoną wadą serca, często po licznych interwencjach chirurgicznych. Zastosowana metoda jest bezpieczniejsza dla chorych, może zastąpić trudne zabiegi kardiochirurgiczne” - poinformowano na stronie internetowej SCCS.

Zabiegi w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu w asyście prof. Shakeela Qureshi z Londynu przeprowadził interdyscyplinarny zespół w składzie: dr hab. Roland Fiszer, dr Michał Gałeczka, dr Sebastian Smerdziński, lek. Filip Tyc (operatorzy), dr Rober Kaliś (anestezjolog), Beata Gomuła, Anna Ochała, Sybilla Walz (pielęgniarki), Agnieszka Jaromek, Justyna Woroniecka (technicy).

Placówka poinformowała, że implantacje przebiegały bez powikłań, zakończyły się dobrym efektem. Obie pacjentki po kilku dniach zostały wypisane do domów.


Źródło: Śląskie Centrum Chorób Serca