Dwa nowe odkrycia prowadzone przez badaczy z Cedars-Sinai pomagają lepiej zrozumieć, co napędza rozwój raka jajnika i dlaczego niektóre nowotwory u kobiet nie reagują na terapię.

„Zrozumienie związku między profilami molekularnymi, a obrazem klinicznym raka jajnika może nie tylko pomóc w opracowaniu spersonalizowanych metod terapeutycznych, ale może również pomóc nam zidentyfikować kobiety, które są najbardziej zagrożone, abyśmy mogli interweniować, zanim nowotwór się rozwinie” – powiedział. dr Simon Gayther, profesor nauk biomedycznych, dyrektor Centrum Bioinformatyki i Genomiki Funkcjonalnej w Cedars-Sinai i główny autor obu badań.

Pierwsze badanie, opublikowane w Journal of the National Cancer Institute zidentyfikowało cztery nowe regiony ludzkiego genomu, które zawierają warianty genetyczne lub mutacje, które narażają kobiety na zwiększone ryzyko zachorowania na najczęstszego rodzaju nabłonkowego raka jajnika.

„Jeśli chodzi o raka jajnika, profilaktyka to sposób, w jaki naprawdę wpłyniemy na śmiertelność. To badanie pomaga nam dokładnie zidentyfikować kobiety, które są nosicielami mutacji powodujących raka, co może pomóc lekarzom w opracowaniu strategii zapobiegawczych dla tych kobiet”.– powiedziała dr Michelle Jones, naukowiec z Center for Bioinformatics and Functional Genomics i autor badania.

Aby wskazać mutacje, zespół badaczy wykorzystał nowe metody do analizy zmienności strukturalnej genomu, który składa się z 23 par chromosomów, w których przechowywany jest kod genetyczny danej osoby. Podczas gdy większość badań koncentruje się na analizie zmiany w sekwencji genu, zespół przyjrzał się liczbie kopii genu, jaką posiada dana osoba. Kiedy genom zostanie skopiowany, może wystąpić zmienność strukturalna, a odcinki genomu mogą zostać usunięte, zduplikowane lub przegrupowane w inne miejsce. Zmiany te mogą prowadzić do chorób, takich jak rak.

Naukowcy współpracowali z naukowcami z University of Cambridge, aby szczegółowo przyjrzeć się delecjom i duplikacjom u 13 000 kobiet z rakiem jajnika i porównali je z 17 000 kobiet bez raka jajnika z Konsorcjum Stowarzyszenia Raka Jajnika, aby zidentyfikować warianty liczby kopii, które były związane z ryzykiem raka jajnika.

Odkryli znaczące delecje i duplikacje w genie BRCA1, genie BRCA2 i genie RAD51C, o których wiadomo, że wszystkie zawierają zmiany w sekwencji DNA pacjenta, które zwiększają ryzyko raka jajnika. Odkryto również: cztery nowe geny, które nie były wcześniej powiązane ze zwiększonym ryzykiem raka jajnika.

Badanie, które jest największym do tej pory oceniającym udział wariantów liczby kopii w ryzyku raka jajnika, prawdopodobnie doprowadzi do dokładniejszych testów genetycznych u kobiet.

„Posiadamy technologię, która może wykryć te delecje i duplikacje, ale nie zawsze jest to wykonywane konsekwentnie w klinicznych testach genetycznych. Mamy nadzieję, że te odkrycia podkreślają wartość patrzenia na warianty liczby kopii w klinicznych testach genetycznych”.– powiedział Jones.

Drugie badanie, opublikowane w Journal of Experimental & Clinical Cancer Research, daje badaczom głębsze zrozumienie tego, w jaki sposób nowotwory jajnika rozwijają oporność na chemioterapię, która występuje u około 80% pacjentów z surowiczym rakiem jajnika o wysokim stopniu złośliwości i ostatecznie prowadzi do ich śmierci.

Wcześniej naukowcy uważali, że guzy jajnika ewoluują po poddaniu ich chemioterapii i zmieniają ekspresję genów, aby przystosować się i przetrwać przez leczenie.

Jednak przy użyciu sekwencjonowania całego genomu po raz pierwszy odkryli, że tak nie jest. Wydaje się bardziej prawdopodobne, że większość surowiczych guzów jajnika o wysokim stopniu złośliwości może przetrwać chemioterapię od bardzo wczesnego etapu.

„To badanie zmieniło nasze rozumienie tego, jak guzy reagują na chemioterapię. Wcześniej sądzono, że prawdopodobnie moglibyśmy znaleźć sposób na leczenie chemoopornych guzów innymi lekami po leczeniu standardową terapią, ale to badanie sugeruje, że może to nie być najlepsze podejście”.– powiedział Jones.

„Polepszenie naszej wiedzy na temat tego, w jaki sposób nowotwory przeżywają chemioterapię, a nawet kontynuują wzrost w trakcie leczenia, a także znalezienie słabych punktów w guzach, da nam możliwość zaprojektowania lepszych leków i ratowania życia kobiet z rakiem jajnika” – dodał Gayther.

Podczas gdy naukowcy z Cedars-Sinai Cancer badają, jak dokładniej identyfikować kobiety, które są nosicielami mutacji powodujących raka, klinicyści pracują jednocześnie nad monitorowaniem i szybkim leczeniem w razie potrzeby pacjentów z BRCA.

Celem, jak mówi Rimel, jest zapewnienie pacjentom BRCA-dodatnim regularnych badań przesiewowych i strategii profilaktycznych zmniejszających ryzyko.

Źródło: medicalxpress.com