Zespół Hemodynamiczny prof. Adama Torbickiego z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku zwyciężył w VI edycji konkursu Złoty Skalpel. Zwycięski projekt dotyczy balonowej angioplastyki tętnic płucnych i stworzenia pierwszego w Polsce interdyscyplinarnego zespołu zajmującego się interwencyjną kardiologią, radiologią i kardiochirurgią krążenia płucnego.

W tegorocznej edycji konkursu Złoty Skalpel triumfował Zespół Hemodynamiczny Kliniki Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo-Zatorowych CMKP z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, kierowany przez prof. dr. hab. Adama Torbickiego. W Pracowni Hemodynamicznej tej kliniki w rozwijane są nowe metody diagnostyki i terapii w zakresie krążenia płucnego.

Nagrodzona praca dotyczy określenia skuteczności i bezpieczeństwa oraz wdrożenia w Polsce - jako trzecim kraju na świecie, po Japonii i Norwegii - innowacyjnej metody leczenia: balonowej angioplastyki tętnic płucnych dla chorych z zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniem płucnym (Chronic Thrombo-embolic Pulmonary Hypertension, CTEPH), dyskwalifikowanych z leczenia kardiochirurgicznego.

„Metoda stanowi przełom w leczeniu tych pacjentów z CTEPH, którzy nie odnieśli korzyści lub nie mogli skorzystać z terapii kardiochirurgicznej – endarterektomii płucnej – z powodu zbyt dystalnego położenia zmian lub schorzeń dodatkowych uniemożliwiających przeprowadzenie tej ciężkiej, wielogodzinnej operacji w krążeniu pozaustrojowym i z okresowym pełnym zatrzymaniem krążenia w głębokiej hipotermii” – tłumaczy prof. Torbicki, kierownik projektu.

Procedura wymaga szczególnego doświadczenia. Pierwszym krokiem jest dyskwalifikacja pacjenta z przeprowadzenia endarterektomii płucnej – ekspertem, z którym współpracuje otwocki ośrodek jest w tym zakresie prof. Andrzej Biederman z Instytutu Kardiologii w Aninie. Następnie przeprowadza się ocenę zakresu i kolejności poszerzanych angioplastyką balonową tętniczek. Ostatnim krokiem jest dotarcie do wyselekcjonowanych tętniczek i dobranie odpowiednich balonów do kalibru poszerzanych naczyń.

Jury oceniające projekty tegorocznej edycji Złotego Skalpela doceniło przydatność procedury i jej kliniczne znaczenie w poprawie wskaźników hemodynamicznych, a tym samym rokowania u pacjentów, którzy do tej pory nie mieliby innej opcji terapeutycznej poza ewentualnym przeszczepem płuc. Przy nominowaniu oceniano znaczenie projektu dla rozwoju opieki zdrowotnej w Polsce, możliwość usprawnienia pracy personelu medycznego, szanse na upowszechnienie ocenianego rozwiązania. Pod uwagę brano także aspekty ekonomiczne. Każdy z członków jury nominował trzy najlepsze projekty.

„Z przyjemnością mogę stwierdzić, że środowisko polskich naukowców z dziedziny nauk medycznych ponownie nie zawiodło naszych oczekiwań. Otrzymaliśmy w tym roku wiele ciekawych projektów, co niewątpliwie dowodzi ciągłego wzrostu poziomu badań naukowych w Polsce – powiedział przewodniczący jury Krzysztof Jakubiak, redaktor naczelny „Pulsu Medycyny”. - Dokonanie wyboru zwycięskiego projektu nie było łatwe, ponieważ członkowie jury mieli kilku faworytów. Myślę, że praca, która wygrała i otrzyma grant naukowy, ze wszech miar zasługuje na uznanie i popularyzację, zwłaszcza że jej wyniki mogą być upowszechnione i przyczynić się do nie tylko do rozwoju naukowego, ale także do praktycznego wzrostu poziomu polskiej kardiologii”.

Potwierdza to prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego: „Trzy projekty, które w tej edycji konkursu są w moim odczuciu najlepsze, to zarówno oryginalne osiągnięcia, znacząco pomagające chorym, w tym także dzieciom, jak i projekty, które dotyczą dziedzin trochę zaniedbanych, a zasługują na dalsze finansowanie”.

Zdaniem innego jurora, prof. Piotra Kuny, dyrektora szpitala im. N. Barlickiego w Łodzi, konkurs Złoty Skalpel zyskuje coraz większą renomę i zgłaszane są coraz ciekawsze wnioski. Profesor miał jednak także krytyczne uwagi. „Zbyt mało jest autentycznie nowatorskich projektów, większość zrealizowano, bo ktoś za granicą coś takiego zrobił i opisał lub dlatego, że ośrodek dostał aparaturę medyczną lub jakiś najnowszy implant. Niestety, nawet najpiękniejsze i najlepsze półbuty zrobione przez genialnego szewca pozostają nadal półbutami, tymczasem prawdziwa nauka to jest robienie rzeczy, o których wcześniej się nic nie wie” – powiedział prof. Kuna. Przyznał jednak, że wśród nadesłanych w tym roku prac są także projekty zupełnie nowatorskie. I te zostały docenione.

W ubiegłorocznej edycji konkursu Złoty Skalpel zwyciężył projekt „Wszczepianie sztucznych komór serca (Berlin Heart) u małych dzieci” profesora Janusza Skalskiego i zespołu Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.



Źródło: www.pulsmedycyny.pl