Według artykułu przeglądowego opublikowanego w czasopiśmie ESC Heart Failure, otyłe kobiety, które stosują doustne środki antykoncepcyjne zawierające estrogen i progestagen, mają 24-krotnie większe ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ) w porównaniu z kobietami nieotyłymi, które nie stosują tych leków.

Autor badania, profesor Giuseppe Rosano z IRCCS San Raffaele Pisana w Rzymie, powiedział: „Jest dobrze udowodnione, że zarówno otyłość, jak i środki antykoncepcyjne zawierające estrogeny są czynnikami ryzyka ŻChZZ. Mimo to otyłe kobiety nadal otrzymują te leki. Dowody naukowe wskazują, że otyłość i złożone doustne środki antykoncepcyjne mają synergiczny wpływ na ryzyko ŻChZZ i należy to uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o przepisaniu produktu.Produkty zawierające wyłącznie progestagen, w tym pigułki, wkładki domaciczne lub implanty, są bezpieczniejszą alternatywą dla złożonej pigułki u kobiet z nadwagą. "

W niniejszym artykule przeglądowym podkreślono najnowsze dowody dotyczące niezależnego wpływu otyłości i środków antykoncepcyjnych oraz ich synergistycznego wpływu na ryzyko ŻChZZ, a także przedstawiono zalecenia kliniczne. ŻChZZ odnosi się do zakrzepu krwi i obejmuje dwa stany zagrażające życiu: zakrzepicę żył głębokich i zatorowość płucną.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że globalna częstość występowania otyłości prawie potroiła się w latach 1975-2016, 15% dorosłych kobiet jest otyłych. Ryzyko ŻChZZ wzrasta stopniowo wraz ze wzrostem wskaźnika masy ciała (BMI), a u kobiet otyłych jest ponad dwukrotnie wyższe niż u kobiet szczupłych.

Otyłość ma największy wpływ na kobiety poniżej 40. roku życia, u których ryzyko wystąpienia ŻChZZ jest pięciokrotnie większe niż u kobiet bez otyłości. Profesor Rosano zauważył: „Szczególnie wysokie ryzyko u otyłych kobiet poniżej 40 roku życia jest ważne, ponieważ w tym wieku wiele osób szuka antykoncepcji”.

Złożone doustne środki antykoncepcyjne są związane z podwyższonym prawdopodobieństwem ŻChZZ, u kobiet stosujących złożone tabletki antykoncepcyjne ryzyko ŻChZZ jest od 3 do 7 razy wyższe w porównaniu z kobietami niestosującymi antykoncepcji złożonej. Natomiast produkty zawierające wyłącznie progestagen nie są związane ze zwiększonym ryzykiem ŻChZZ.

Połączenie nadwagi/otyłości i stosowanie złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych zwiększa prawdopodobieństwo powstania zakrzepów krwi u kobiet w wieku rozrodczym. Na przykład duże badanie populacyjne wykazało, że nadwaga i otyłość były związane odpowiednio z 1,7-krotnym i 2,4-krotnym wzrostem ryzyka ŻChZZ. Jednak u kobiet stosujących złożone tabletki ryzyko ŻChZZ było 12-krotnie wyższe u kobiet z nadwagą i 24-krotnie wyższe u kobiet otyłych – w porównaniu z osobami niestosującymi pigułek i prawidłowej wadze.

Profesor Rosano powiedział „Otyłe kobiety stosujące środki antykoncepcyjne są podatne na ŻChZZ i powinny podjąć kroki w celu ograniczenia innych czynników predysponujących do chorób sercowo-naczyniowych, na przykład poprzez rzucenie palenia i zwiększenie poziomu aktywności fizycznej”.

Źródło: sciencedaily.com