Zakończyła się rejestracja Sztabów, czyli organizatorów Finałów WOŚP dla lokalnych społeczności. Sztaby działać będą na terenie całej Polski, ale też w 101 lokalizacjach poza granicami kraju. Trwa rejestracja wolontariuszy - w sumie będzie ich 120 tysięcy. Celem 32. Finału są płuca po pandemii - środki przeznaczone zostaną na zakup urządzeń dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Finał WOŚP odbywa się dzięki zaangażowaniu Sztabów - ośrodków, które skupiają aktywistów chcących włączyć się w orkiestrowe granie. To właśnie Sztaby przyjmują zgłoszenia wolontariuszy i realizują zbiórkę wśród lokalnej społeczności, a te, które chcą działać na szerszą skalę, organizują również dodatkowe wydarzenia i akcje.

W 32. Finał WOŚP włączy się w sumie 1685 Sztabów (o 32 więcej niż przed rokiem), z czego 101 zlokalizowanych jest poza granicami Polski. Finał organizowany będzie w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Holandii, Norwegii, Cyprze, Szwajcarii, Indonezji, Irlandii, Belgii, Niemczech, Austrii, Francji, Japonii, Hiszpanii, Chorwacji, Australii, Włoszech, Tajlandii, Luksemburgu, Kanadzie, Czechach, Singapurze i Egipcie.

Środki na zakup sprzętu dla oddziałów pulmonologicznych wpłacać będzie można również do Sztabowych i Firmowych Puszek Stacjonarnych (dotąd zarejestrowano ich 1088) oraz w siedzibach Placówek Sztabów Skarbon Stacjonarnych, których zatwierdzono 17 233.

Trwają zgłoszenia wolontariuszy - w sumie będzie ich 120 tysięcy. Dotychczas zarejestrowano 45 152 osób (z czego 11 799 zapisanych przez Sztab i 33 353 online).

32. Finał WOŚP odbędzie się 28 stycznia 2024 roku. Celem zbiórki są płuca po pandemii - środki przeznaczone zostaną na zakup urządzeń dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Mottem akcji jest „Tu wszystko gra OK!”. Już w grudniu cel zbiórki zasilić będzie można poprzez rozmaite kanały elektroniczne.

Fundacja planuje kupić urządzania dla:

  • diagnostyki obrazowej, m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne
  • diagnostyki czynnościowej, m.in. polisomnografy i przenośne spirometry
  • diagnostyki endoskopowej, m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy
  • rehabilitacji - sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc
  • torakochirgurgii, m.in. systemy eletrokoagulacji i kriosondy

Centrum działań w Warszawie będą Błonia PGE Narodowego, gdzie powstanie studio główne, z którego nadawana jest transmisja telewizyjna i internetowa, oraz scena, na której zaprezentuje się kilkunastu wykonawców, w tym m.in. LemON i Wojtek Szumański.

Od początku swojej działalności Fundacja zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę blisko 2 mld PLN i kupiła około 71,5 tys. urządzeń.


Źródło: WOŚP