10 września, w niedzielę, po raz szesnasty Polacy - i nie tylko! - pobiegli w geście solidarności z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Wszystko to za sprawą wydarzenia, które Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma organizuje od 2008 roku, czyli „Onkobieg – Razem po zdrowie!”.

2500 zarejestrowanych onkobiegaczy pokonało łącznie 25 477 km, co przełożyło się na kwotę 587 000 zł! Przyczyniło się to do pobicia rekordu pod względem zebranych środków finansowych, które Stowarzyszenie Sarcoma przeznacza na wsparcie pacjentów i profilaktykę nowotworową.

Zgodnie z tradycją Onkobieg odbył się przy Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie, gdzie 1500 biegaczy stanęło na jednej trasie, by w symbolicznym biegu wyrazić swoją solidarność z pacjentami onkologicznymi. Ci, którzy w Warszawie być nie mogli i wybrali bieg wirtualny, pobiegli swoimi indywidualnymi trasami. Było ich aż 1000 biegaczy w całej Polsce.

Kiedy pierwsi biegacze zrealizowali swój cel, pokonując własne trasy w biegu wirtualnym, na warszawskim Ursynowie, na terenie Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie o godz. 9:30 prosto ze studia, wszystkich biegaczy powitali prowadzący studio: Kamila Ryciak, Aleksandra Kurowska, Mateusz Kaczmarek i Damian Bąbol oraz organizatorzy Onkobiegu: Kamil Dolecki - prezes Stowarzyszenia Sarcoma, i Szymon Bubiłek - wiceprezes Stowarzyszenia Sarcoma.

„Ogromnie się cieszę, że już po raz szesnasty mogę się z wami przywitać z tego miejsca. Dla mnie to szczególne wydarzenie, które jest niczym akumulator ładujący niesamowitą energią na kolejny rok działań Stowarzyszenia. Z każdym rokiem jest nas coraz więcej. Po zamknięciu zapisów dostaliśmy ponad 100 zapytań o możliwość dołączenia do biegu. Pakiety startowe rozeszły się co do jednego, ale każdego, kto chciałby wesprzeć pacjentów, zachęcamy dziś do aktywności. Zadedykuj dziś swoje 60 minut ruchu komuś bliskiemu, kto z chorobą się mierzył bądź mierzy” - powiedział na wstępie Kamil Dolecki, prezes Stowarzyszenia Sarcoma.

Bieg rozpoczęli burmistrzowie dzielnic - Ursynowa i Mokotowa - Robert Kempa i Rafał Miastowski, którzy wspólnie dali sygnał do startu. Wcześniej rozgrzewkę poprowadził piłkarz Jarosław Bieniuk. W myśl hasła „Razem po zdrowie” onkobiegacze w całej Polsce pokonywali kolejne kilometry, oznaczając swoje zdjęcia w social mediach #Onkobieg.

„Onkobieg wzrasta, a jego idea, która narodziła się w Narodowym Instytucie Onkologii, jest na tyle ważna, że inne ośrodki włączają się w organizację biegu. Gratuluję Dolnośląskiemu Centrum Onkologii z dr Marcinem Ziętkiem na czele, a także organizatorom z Powiatowego Szpitala w Starachowicach za zorganizowanie tras dla biegaczy w ich regionach. Dziękuję wszystkim ludziom, którzy włączyli się w Onkobieg, za kolejny rok aktywnej pracy dla pacjentów i profilaktyki nowotworowej. Razem po zdrowie!” - wspomniał Szymon Bubiłek, wiceprezes Stowarzyszenia, organizator Onkobiegu.

Z ogrodowego studia przy Narodowym Instytucie Onkologii transmitowane były wszystkie rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Lekarze, specjaliści z zakresu sportu, zdrowego odżywiania, a także pacjenci i przedstawiciele organizacji pacjenckich - wszyscy przyjęli zaproszenia organizatorów, aby przypominać o profilaktyce zdrowotnej.

Organizatorzy postawili miasteczko Onkobiegu, w którym biegacze mogli wykonać bezpłatne badania profilaktyczne, m.in. badanie dermatoskopowe skóry w mobilnym gabinecie #FuraZdrowia, pomiar glukozy we krwi i ciśnienia tętniczego w wykonaniu Studenckiego Koła Diagnostów Laboratoryjnych. Obecna była Fundacja DKMS, która prowadziła rejestrację potencjalnych dawców szpiku. Każdy mógł także nauczyć się, jak poprawnie wykonać samobadanie piersi czy jąder w punkcie Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa-Centrum. Na najmłodszych czekali wolontariusze z animacjami, a także mobilny szpital dla dzieci i stoisko Fundacji Dr Clown.

Onkobiegową kuchnię poprowadził Dominik Moskalenko, a o oprawę muzyczną zadbał duet MK, czyli Maciej Dolecki (gitara) i Krzysztof Wąsik (wokal).

Organizatorzy zadbali, aby każdy mógł śledzić na bieżąco całe wydarzenie za sprawą relacji online. Cała relacja ze studia w Warszawie dostępna jest na Facebooku Onkobiegu, a także na kanale YouTube Stowarzyszenia Sarcoma.

„Onkobieg od lat tworzą wspaniali ludzie, a jego ogromną częścią są pacjenci i osoby wspierające, które wnoszą w to wydarzenie niesamowitą energię. Wszystkim pacjentom, którzy ze względu na leczenie nie mogli być z nami na trasie tegorocznego Onkobiegu, życzymy dużo sił, powrotu do zdrowia i udziału w Onkobiegu za rok” – powiedziała na zakończenie Ewa Styś, członkini Stowarzyszenia Sarcoma, organizatorka Onkobiegu.

Źródło: Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma