Szkolna interwencja kosztująca mniej niż 20 centów za dziecko zapobiega niezdrowemu przybieraniu na wadze, tak wynika z randomizowanego badania zaprezentowanego ostatnio na Kongresie ESC 2016 przez brazylijskich naukowców. "Healthy School, Happy School" było badaniem mającym na celu sprawdzenie skuteczności interwencji szkolnych w zapobieganiu otyłości u dzieci, przeprowadzonym w Feliz w Brazylii.

"Otyłość osiągnęła plateau w krajach rozwiniętych, ale nadal rośnie w wielu krajach rozwijających się, takich jak Brazylia. W związku z tym konieczne jest opracowanie skutecznych i tanich metod, aby zapobiegać nadwadze, począwszy od dzieciństwa”, podkreślają naukowcy. "Feliz oznacza po portugalsku szczęście, a nazwa badania odnosi się do tego małego, ale wyjątkowego miasteczka w południowej Brazylii. Głównie z powodu niemieckiej imigracji, Feliz ma jeden z najwyższych wskaźników rozwoju społecznego w państwie. Ale oprócz tego pogłębiają się problemy zdrowotne, takie jak otyłość, nadciśnienie tętnicze i inne choroby przewlekłe, głównie przez wzrost urbanizacji i zmiany nawyków żywieniowych", twierdzą badacze.

Grupa badawcza zajmująca się dziecięcą kardiologią prewencyjną w Porto Alegre rekrutowała ochotników badania z czterech szkół publicznych w Feliz, którymi byli uczniowie obu płci w wieku od 5 do 16 lat. Uczniowie zostali losowo przydzieleni na 9 miesięcy do jednej z dwóch grup - do grupy badawczej (dwie szkoły z 73 dziećmi), która koncentrowała się na zmianie stylu życia w szkole i w domu, oraz do grupy kontrolnej (dwie szkoły z 140 dziećmi), która otrzymała tylko zwykłe zalecenia regularnego programu szkolnego. Metody dydaktyczne w badaniu zostały opracowane przez dietetyków zajmujących się prewencją sercowo-naczyniową w dzieciństwie i okresie dojrzewania, absolwentów wydziału dietetyki oraz psychologów i pielęgniarek zatrudnianych przez administrację Feliz.

Edukacja uczniów trwała przez miesiąc w sali multimedialnej lub w halach sportowych, gdzie prowadzono seminaria i warsztaty na temat aktywności fizycznej, zdrowych zachowań żywieniowych i przemocy. Ten ostatni wątek został włączony po rozmowie z dziećmi, które zgłaszały niezadowolenie z własnego ciała i przemoc psychiczną od kolegów szkolnych za swoją otyłość. Następnie zaproponowano różne aktywności domowe wymagające zaangażowania i interakcji rodziny, aby osiągnąć określone cele. Ponadto w szkołach promowano zdrowe odżywianie poprzez umieszczanie plakatów i sprzedaż zdrowej żywności w barze z przekąskami.

Przed interwencją nie było różnic pomiędzy grupami. Średni wiek wynosił 9 lat, średni wskaźnik masy ciała (BMI) wynosił 19 kg / m2, a 55,4% stanowiły dziewczęta. Dzieci w grupie kontrolnej wykazały znaczący wzrost BMI po dziewięciu miesiącach badania. Wskaźnik masy ciała w grupie badawczej pozostał taki sam, ale zaobserwowano znaczące zwiększenie spożycia owoców i aktywności fizycznej.

"Koszt wdrożenia interwencji był bardzo niski, poniżej 0,20 USD $ na ucznia. Oznacza to, że może być spokojnie stosowany w innych ośrodkach o niskim budżecie", sugerują autorzy badania. "Ta tania interwencja w środowisku szkolnym była w stanie powstrzymać wzrost BMI. Jest to zachęcający wynik, zwłaszcza, że stwierdza się ogólny wzrost otyłości w Brazylii, a w Feliz w szczególności. Warto podkreślić, że metoda ta doprowadziła do zwiększenia aktywności fizycznej i spożycia owoców u dzieci, co może mieć kluczowe znaczenie dla promowania zdrowszego i szczęśliwszego życia w dłuższej perspektywie. "

Więcej: sciencedaily.com