Jak wynika z danych Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, dokładnie 202 szpitale w kraju wdrożyły okołooperacyjną kartę kontrolną. Jest to element działań „Bezpieczna chirurgia ratuje życie” Światowej Organizacji Zdrowia, nakierowanych na ograniczenie liczby komplikacji i zgonów operowanych pacjentów.

Wspierając zespoły zabiegowe w ograniczeniu liczby komplikacji i zgonów operowanych pacjentów, WHO po konsultacjach z lekarzami chirurgii i anestezjologii, pielęgniarkami anestezjologicznymi i operacyjnymi oraz przedstawicielami pacjentów, opracowało Okołooperacyjną Kartę Kontrolną - OKK, która może być stosowana na każdej sali operacyjnej na całym świecie.

Karta jest narzędziem służącym do wspierania przyjętych/ zaadaptowanych działań na rzecz bezpieczeństwa oraz promowania skutecznej komunikacji i dobrej współpracy w multidyscyplinarnym zespole.

Okołooperacyjna Karta Kontrolna nie jest elementem polityki regulacyjnej ani ustawowej, lecz narzędziem, służącym klinicystom i innym profesjonalistom medycznym, zaangażowanym w poprawę bezpieczeństwa w celu ograniczenia możliwych do uniknięcia zgonów i powikłań.

Do tej pory w naszym kraju 202 szpitale wdrożyły Okołooperacyjną Kartę Kontrolną. Więcej o Karcie można przeczytać na stronie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia - cmj.org.pl