Z tej okazji w Kajetanach, w podwarszawskiej siedzibie Instytutu, odbyła się w Konferencja Naukowa. Konferencja zamknęła także obchody dwóch niezwykłych jubileuszy: 25-lecia programu leczenia głuchoty w Polsce oraz 20-lecia Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

W ciągu minionych 12 miesięcy odbyły się z tej okazji liczne międzynarodowe konferencje, warsztaty, a także II Międzynarodowy Festiwal Dzieci Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” oraz spektakl „Przerwana cisza” z udziałem artystów i pacjentów.

Ponad 25 lat temu prof. Henryk Skarżyński rozpoczął przygotowania do wdrożenia w Polsce programu implantów ślimakowych. W ciągu mijającego ćwierćwiecza przeprowadził wiele pionierskich operacji, stworzył w nauce światowej tzw. „polską szkołę otochirurgii” w leczeniu częściowej głuchoty, a z jego inicjatywy powstało Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach, pod opieką którego pozostaje obecnie ponad 5 tys. użytkowników implantów.

W Instytucie zrealizowano ok. 400 tys. procedur chirurgicznych. Obecnie, nie ma drugiego takiego ośrodka, który w tak krótkim czasie osiągnąłby tak wysoką pozycję nie tylko w swoim kraju, lecz także na świecie. Ten wielki sukces to efekt pracy prof. Henryka Skarżyńskiego i jego zespołu.

Podczas Konferencji Naukowej uczestnicy mieli możliwość wysłuchania prezentacji obronionych w mijającym roku rozpraw doktorskich, prezentacji naukowych wybranych klinik i zakładów, a także zapoznania się z informacją o realizacji programu naukowego, klinicznego, dydaktycznego i organizacyjnego IFPS w roku 2016.


Źródło: IFPS