Polskie Towarzystwo Okulistyczne podsumowało II. edycję ogólnopolskiej akcji "Polscy okuliści kontra jaskra" zorganizowanej z okazji Światowego Tygodnia Jaskry.

W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 70 ośrodków z całej Polski, które przyjęły na bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry niemal 3000 pacjentów. To dwukrotnie więcej niż w 2017 roku. Każdy gabinet, zgłoszony do akcji, otrzymał wydrukowany pakiet startowy, w którego skład wchodziły: plakat informacyjny (1-2 szt.), ulotki informacyjne dla pacjentów (100-500 szt.), kwestionariusz badania przesiewowego (1 szt./ zadeklarowany pacjent). W pakiecie uwzględniono liczbę materiałów zgodną z deklarowaną liczbą pacjentów przyjętych na badania przez dany gabinet.

Wydarzeniem inaugurującym akcję „Polscy okuliści kontra jaskra” była konferencja prasowa zorganizowana w dniu 7 marca 2018 r. Dwa dni później, 9 marca 2018 r. odbyła się konferencja naukowa "Polskie Forum Jaskry" kierowana do specjalistów, organizowana przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne.

O akcji było głośno na całym świecie. Na stronie zarejestrowano użytkowników m.in. z USA, Niemiec, Anglii, Peru, Francji, Irlandii, Włoch i Szwecji. W prasie, telewizji, radiu i kanałach społecznościowych (facebook, twitter) w czasie trwania kampanii ukazało się ponad 800 publikacji. Z informacją o akcji PTO dotarło do 26 373 147 osób.

„Sukces Akcji świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu na tego typu działalność społeczną i potwierdza, jak ważna dla pacjenta i specjalisty jest konsultacja stanu zdrowia, szczególnie w przypadku choroby, która dotyka ok. 750 tys. osób w całej Polsce i nieleczona prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku” - czytamy w wydanym komunikacie.


Źródło: PTO