Agomelatyna jest pierwszym od 15 lat innowacyjnym lekiem przeciwdepresyjnym o unikalnym mechanizmie działania.

Agomelatyna to pierwszy melatonergiczny lek przeciwdepresyjny. Jest agonistą receptorów melatonergicznych MT1 i MT2 oraz antagonistą receptorów serotoninergicznych 5-HT2c. Receptory MT1 i MT2 i 5-HT2c występują w dużej liczbie w jądrze nadskrzyżowaniowym, które może być określane jako wewnętrzny zegar biologiczny. Wszystkie trzy typy receptorów są związane z regulacją rytmu okołodobowego. Właściwościom tym agomelatyna zawdzięcza swoje działanie przeciwdepresyjne, wpływ na architekturę nun, a także korzystny profil tolerancji.


Dzięki unikalnemu mechanizmowi działania agomelatyna charakteryzuje się szybszym początkiem działania w porównaniu do innych leków przeciwdepresyjnych. Poprawia funkcjonowanie w ciągu dnia już w pierwszym tygodniu leczenia.


Agomelatyna, w przeciwieństwie do leków stosowanych w leczeniu bezsenności, wpływa na architekturę snu. W badaniach zaobserwowano, że u pacjentów z depresją i towarzyszącymi zaburzeniami snu lek ten poprawia takie parametry jak: „łatwość zasypiania”, „jakość snu”, „senność w ciągu dnia”. Powyższe parametry poprawiały się istotnie szybciej niż po innych lekach przeciwdepresyjnych.


Agomelatyna wykazuje szczególne działanie w zakresie redukcji objawów anhedonii w grupie pacjentów z depresją, co można zaobserwować już od 1. tygodnia leczenia.


Podczas leczenia pacjenci stają się na powrót sobą, powracają zainteresowania i czerpanie przyjemności z życia. Pacjenci odzyskują zainteresowanie sprawami, którymi interesowali się przed chorobą i wznawiają swoje hobby.


W porównaniu do innych leków przeciwdepresyjnych agomelatyna  nie zaburza funkcji seksualnych, prowadząc do lepszej jakościowo remisji, nie zaburza funkcji poznawczych oraz nie powoduje wystąpienia objawów odstawiennych. Jest skuteczna i bezpieczna w leczeniu pacjentów w każdym wieku, również w wieku starszym.

 

Terapia agomelatyną wymaga monitorowania czynności wątroby.


Agomelatyna jest rekomendowana przez polskie i międzynarodowe towarzystwa naukowe jako lek I rzutu w terapii depresji. Obowiązujące wytyczne międzynarodowe oraz polskie standardy leczenia farmakologicznego zaburzeń psychicznych rekomendują agomelatynę jako lek I rzutu w leczeniu depresji.

 

 

Źródło: www.medexpress.pl