Zniewagi, wulgarne ataki słowne, a nawet fizyczne – z taką rzeczywistością codziennie mierzą się pracownicy ochrony zdrowia. Zalewa ich fala hejtu i agresji, o wiele większa niż przed lub na początku pandemii, bo do koronasceptyków dołączyli antyszczepionkowcy i zwolennicy różnych teorii spiskowych. Dlatego Śląska Izba Lekarska i Śląski Uniwersytet Medyczny, po sygnałach z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach, chcąc mówić głośno o fali hejtu zalewającej pracowników ochrony zdrowia zorganizowali akcję #szanujmedyka.

Jak czytam na stronie Śląskiej Izby Lekarskiej: Wobec ośmieszania, nienawiści, zastraszania, a nawet grożenia, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, farmaceuci, opiekunowie medyczni, salowe, sanitariusze, rejestratorki, a także lekarze czują bezsilność. Coraz częściej medycy boją się, że ktoś mógłby użyć narzędzia innego niż słowo. - Wyzywali nas od „kowidowców”, popychali nas. - Zdarzają się pacjenci agresywni i wulgarni. - Czasem są próby zastraszenia, grożenia, a czasem są to rękoczyny. – tłumaczą.

Celem akcji #szanujmedyka jest przypomnienie o potrzebie wzajemnego szacunku . - Pacjenci coraz częściej próbują wywierać na nas presję poprzez straszenie, hejt, próbę agresji słownej, grożenie pisaniem skarg. Ludzie oczekują od nas empatii, ale ta empatia nie narodzi się z hejtu i agresji. Akcja, ma zwrócić uwagę na tak elementarne potrzeby jakimi są wzajemne zaufanie i życzliwość w relacji pacjent – medyk. Medycy służą pacjentom i starają się zawsze jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Oczekują jednego – zrozumienia – że nie wszystko zależy od nich, że nie zawsze proces leczenia kończy się sukcesem - podkreśla dr n. med. Tadeusz Urban, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

Jednym z elementów akcji, prowadzonej w porozumieniu z samorządem pielęgniarek i położnych, ratownikami medycznymi i farmaceutami, są noszone na fartuchach i kombinezonach plakietki z hasłem „Szanuję Ciebie, Szanuj Mnie!”. Medycy nosić je będą z nadzieją, że ten symbol przynajmniej pobudzi do refleksji.

Po plakietkę „Szanuje Ciebie, szanuj mnie!” można się zgłosić do Śląskiej Izby Lekarskiej. Grafikę, do samodzielnego wykonania plakietki, można pobrać ze strony internetowej Śląskiej Izby Lekarskiej.

Dodatkowo każdego dnia w mediach społecznościowych Śląskiej Izby Lekarskiej i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego będzie publikowana jedna historia związana z hejtem jaka spotkała medyka podczas wykonywania swojej pracy.

Źródło: SUM/ izba-lekarska.org.pl