Siedemdziesiąt cztery loty w ramach Akcji Serce wykonały w ubiegłym roku załogi z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Siły Powietrzne wspierają kliniki i instytuty kardiologii i transplantologii zapewniając transport lotniczy dla załóg medycznych oraz przewożonych organów za pomocą statków powietrznych C-295M CASA oraz M-28 Bryza.

Na potrzeby „Akcji Serce” w jednostkach Sił Powietrznych w gotowości utrzymywana jest załoga i samolot do wykonania lotu o statusie „Hospital”.

Pierwszy lot z sercem do przeszczepu wojskowi wykonali w lutym 1985 r. na prośbę dra Zbigniewa Religi. Dawcę z narządem do transplantacji transportowano ze Szczecina do Katowic.
Obecnie Siły Powietrzne wspierają kliniki i instytuty kardiologii i transplantologii zapewniając transport lotniczy dla załóg medycznych oraz przewożonych organów za pomocą statków powietrznych C-295M CASA oraz M-28 Bryza. Współpracę regulują umowy zawarte między Ministerstwem Zdrowia a Ministerstwem Obrony Narodowej.

W 2022 roku załogi z Dowództwa Generalnego RSZ zrealizowały loty w ramach 74 Akcji Serce.

- 59 akcji zrealizowali lotnicy z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego:

  • 8 Bazy Lotnictwa Transportowego – 48 akcji;
  • 33 Bazy Lotnictwa Transportowego – 11 akcji;

- 15 akcji wykonali piloci z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a dokładnie z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.


Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych