8. Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie wykonała po raz drugi w tym w tym roku, ratującą życie Akcję.

Samolot C-295M o numerze 020 przetransportował zespół transplantologów po trasie Kraków - Krzesiny - Katowice - Kraków. Po otrzymaniu sygnału o konieczności wykonania zadania lotniczego o statusie "Hospital" została powiadomiona załoga oraz sprawdzone zostały warunki atmosferyczne. Z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego samolot wystartował w godzinach porannych a powrócił po godzinie 16.20.

W 2020 roku żołnierze jednostek Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych udzielili wsparcia ratującym ludzkie życie medykom 5 razy, z czego 5 przypadają na 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego (2 na 8BLTr i 3 na 33BLTr).


ZOBACZ TEŻ:


Wszystko zaczęło się w 1985 roku, kiedy to kardiochirurg prof. Zbigniew Religa zwrócił się z wnioskiem do szefa Sztabu Generalnego WP o pomoc w dostarczeniu serca dla pacjenta, który czekał na transplantację w Zabrzu. Organ miał być pobrany od zmarłego w Szczecinie i tylko drogą lotniczą mógł być dostarczony na czas. Szef SGWP wydał Dowództwu Wojsk Lotniczych rozkaz umożliwiający transport organu z lotniska w Goleniowie do Katowic. Tak zaczęła się współpraca lotnictwa z Kliniką w Zabrzu, a następnie z Kliniką Kardiochirurgii w Krakowie. Trzy lata później podpisano umowę na świadczenie przez wojsko usług transportu lotniczego dla polskich ośrodków transplantacyjnych.


Źródło: 8. Baza Lotnictwa Transportowego