Nowe badania opublikowane w Journal of Clinical Investigation odkryły kluczową cząsteczkę, która przyczynia się do bolesnej neuropatii cukrzycowej, nieuleczalnej choroby nerwowej, które dotyka około jedną czwartą wszystkich pacjentów z cukrzycą.

Według naukowców hamowanie cząsteczki receptora chemokin o nazwie CXCR4, odwrócenie bólu i częsciowo zmian neurodegeneracyjnych w modelach laboratoryjnych, może przynieść ulgę pacjentom.

„Dzięki blokadzie CXCR4 można odwrócić nie tylko ból, ale również patologiczną degenerację nerwów w obrębie skóry, w szczególności aksonów komórek przenoszących sygnały bólowe, które są wywoływane nocyceptory” tłumaczą naukowcy.

W hodowli in vitro neurony nocyceptywne były genetycznie znakowane na czerwono i gotowe do analizy ich wewnątrzkomórkowego stężenia wapnia przy użyciu obrazowania wapniowego in vitro Fura-2.

Bolesna neuropatia cukrzycowa (PDN) jest wywoływana przez nadpobudliwe nocyceptory, pacjenci odczuwają wtedy silny ból, a nerwy w skórze ulegają degeneracji. Obecne terapie obejmują leki przeciwbólowe, ale leczenie to faktycznie nie rozwiązuje podstawowej przyczyny choroby - pozostawiając kilkanaście milionów cierpiących z niewielką liczbą opcji.

"Nie wiemy zbyt wiele na temat mechanizmów molekularnych leżących u podstaw bólu, zwyrodnienia aksonalnego i jak są powiązane. Naszym celem jest znalezienie celu terapeutycznego, czegoś opartego na mechanizmach, które nie tylko zanoszą ból, ale także przywraca zdrowie nerwów".

Wcześniejsze badania wykazały, że stan zapalny, często związany z cukrzycą, może wywołać hiper-pobudliwość neuronów nocyceptorowych, a zwłaszcza klasy białkowych cząsteczek zwanych chemokinami, które są związane zarówno z zapaleniem i pobudliwością neuronów.

Naukowcy uważają, że to właśnie wapń jest tak naprawdę winowajcą. Stan zapalny zwiększa sygnalizację chemokinową, a to ostatecznie zwiększa zarówno pobudliwość, jak i stężenie wapnia, które ma toksyczny wpływ na nocyceptory."

Przerywanie tej choroby poprzez hamowanie hiper-pobudliwości, w której pośredniczy CXCR4 może prowadzić do pierwszej w historii terapii PDN, modyfikującej przebieg choroby.

Co ważne, nowa ścieżka terapeutyczna jest głównym kandydatem do stosowania miejscowego, ponieważ nerwy te są powierzchowne.

Te nerwy o małych włóknach przechodzą dokładnie w głąb skóry, dzięki czemu można blokować pobudliwość z udziałem chemokin za pomocą kremu. To powinno ograniczyć skutki uboczne w porównaniu z lekiem doustnym.

"Widzę pacjentów z PDN co tydzień, kiedy przychodzą do Kliniki Neuropatii i Neurologii i odczuwają okropny ból. Ostatecznym celem jest zapewnienie nowych terapii, które przyniosą długotrwałą ulgę tym pacjentom.", podsumowuje główny autor badania.

Źródło: news.feinberg.northwestern.edu