Coraz więcej starszych osób suplementuje biotynę, aby wzmocnić starzejącą się skórę, włosy i paznokcie. Nowe badanie pokazuje, jak duże jej dawki mogą wpływać na niektóre badania dotyczące zdrowia. Biotyna, czyli witamina B7, jest niezbędnym składnikiem odżywczym. Wysokie dawki biotyny mogą powodować zbyt niskie wartości białkowej troponiny, która jest stosowana w diagnozowaniu zawału serca. W 2017 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa w tej kwestii.

Nie było jednak jasne, jak popularne jest stosowanie wysokich dawek biotyny. Li i jej koledzy przyjrzeli się temu zagadnieniu, korzystając z danych z długotrwałego badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych.

Naukowcy odkryli, że suplementy biotyny w wysokich dawkach stały się znacznie bardziej popularne w ostatnich latach. Do 2016 roku używało ich około 3% dorosłych Amerykanów. Wysoką dawkę biotyny zdefiniowano jako 1 miligram (mg) dziennie lub więcej, czyli wielokrotnie więcej niż wynosi zalecane dzienne spożycie w ilości wynoszącej 30 mikrogramów.

Ogólnie rzecz biorąc, Li powiedział, kobiety znacznie częściej stosowały suplementy. Wśród kobiet w wieku 60 lat i starszych ponad 7% przyjmowało co najmniej 1 mg dziennie, podczas gdy kolejne 2% stosowało dawki wynoszące 5 mg lub większe. Jest to niepokojące, ponieważ osoby starsze są bardziej narażone na zawał serca , szczególnie jeśli chorują na nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę.

„Jeśli stosuje się wysokie dawki biotyny i doszło do zawału serca, istnieje duże ryzyko, że może nie zostać on prawidłowo zdiagnozowany” - powiedziała dr Anne Thorndike, przewodnicząca komitetu żywieniowego American Heart Association.

Według Thorndike'a osoby, które są narażone na wysokie ryzyko wystąpienia zawału powinny unikać dużych dawek biotyny. Zaznaczyła również, że lekarze pracujący w szpitalnych oddziałach ratunkowych powinni być świadomi możliwości interferencji biotyny i pytać pacjentów z możliwymi objawami zawału serca o jakiekolwiek stosowanie tych suplementów.

Odkrycia opierają się na badaniach pochodzących z amerykańskiego National Health and Nutrition Examination Survey. W latach 1999-2000 bardzo niewiele osób brało biotynę w dużych dawkach. Według najnowszych dostępnych informacji od 2015 do 2016 roku prawie 5% wszystkich kobiet i 0,7% mężczyzn stosowało ten suplement.

Niedobór biotyny może powodować łamliwość paznokci, wypadanie włosów i wysypkę skórną. Warto zaznaczyć, że według amerykańskich National Institutes of Health (NIH) stan ten występuje rzadko i istnieje niewiele dowodów na to, że suplementy biotyny promują zdrowszą skórę, włosy i paznokcie. Thorndike powiedział, że zbilansowana dieta jest zawsze lepszym źródłem składników odżywczych niż tabletki.

„Ludzie często wydają dużo pieniędzy na suplementy” - powiedziała. „Wolałbym, żeby wydawali te pieniądze na zdrowszą żywność. Istnieje wiele dowodów na korzyści płynące ze zdrowej diety”.

Pokarm jest lepszym źródłem substancji odżywczych, ponieważ dostarcza organizmowi kombinacji nie tylko witamin i minerałów, ale także białka, błonnika, tłuszczów i związków roślinnych. Dobrymi źródłami biotyny są wątroba, jajka, wieprzowina, słodkie ziemniaki, nasiona słonecznika i migdały.

Li powiedział, że jeśli ludzie zdecydują się na przyjmowanie dużych dawek biotyny, powinni poinformować o tym lekarza przed planowanymi badaniami laboratoryjnymi. Najlepiej skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania suplementów w dużych dawkach, zwłaszcza gdy ktoś bierze leki na jakiekolwiek schorzenia. Suplementy mogą potencjalnie wchodzić w interakcje z lekami.

Źródło: medicalxpress.com