Wdrożenie opieki koordynowanej i budżet powierzony to temat spotkania, na które przybyli w czwartek (13 kwietnia) do urzędu wojewódzkiego w Bydgoszczy lekarze POZ z regionu. O szczegółach mówili Krajowa Konsultant w Dziedzinie Medycyny Rodzinnej prof. Agnieszka Mastalerz-Migas i Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jan Gessek. Na spotkaniu obecny był również Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

- W mojej ocenie to takie przeobrażenie podstawowej opieki zdrowotnej. Opieka koordynowana oznacza przede wszystkim lepszą opiekę nad pacjentem, na którym powinno nam najbardziej zależeć – mówił wojewoda.

- Cieszę się z tej frekwencji, bo rzeczywiście świadczy ona o tym, że to zainteresowanie rośnie i 15 proc. POZ-ów w naszym województwie wdraża te rozwiązania zaproponowane przez Panią profesor i Ministerstwo Zdrowia. Mam nadzieję, że ta liczba będzie systematycznie rosła – dodał.

Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Jan Gessek informował, że dzisiejsze, 19. spotkanie dotyczące wdrożenia opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej kończyło cykl spotkań, realizowany od dwóch miesięcy wspólnie z konsultantem wojewódzkim dr. Waldemarem Gadzińskim.

- Podstawowa opieka zdrowotna to fundament ochrony zdrowia. To również fundament zmian, które teraz się właśnie dzieją. Opieka koordynowana jest bardzo ważna we wdrażaniu tych zmian, bo kompleksowość i zabezpieczenia pacjenta holistyczne to bardzo ważny element, który trzeba wdrożyć. Dlatego bardzo cieszy mnie państwa obecność, bo to oznacza, że zainteresowanie jest duże i chcecie państwo tę wiedzę zdobywać. My mamy okazję te mity, które gdzieś powstały, obalać - mówił Dyrektor OW NFZ.

W swoim wystąpieniu prof. Agnieszka Mastalerz-Migas mówiła m.in. o założeniach opieki koordynowanej w POZ, wyjaśniła podstawowe pojęcia takie jak koordynator, budżet powierzony, a także omówiła pełną listę ścieżek diagnostyczno-terapeutycznych i zestawy badań, które mogą być realizowane w ramach opieki koordynowanej.

- Do programu mogą zostać włączone osoby, które są jeszcze na etapie badań profilaktycznych, diagnostycznych lub mają już postawioną diagnozę. Otrzymują one plan opieki nad którym czuwa koordynator - mówiła.

Czym jest opieka koordynowana?

Opieka koordynowana to szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ może zlecać pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty. Lekarze mogą korzystać z tej możliwości od 1 października 2022 roku.

Leczenie oparte jest na indywidualnym planie leczenia (Indywidualnym Planie Opieki Medycznej) i uwzględnia nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem. Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu:

  • kardiologii,
  • diabetologii,
  • chorób płuc,
  • endokrynologii,

na które najczęściej chorują Polacy.

W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych zakresów, lekarz POZ przeprowadza poradę kompleksową, na której ustala indywidualny plan leczenia. Nowością jest też możliwość konsultowania stanu zdrowia pacjenta przez lekarza POZ z lekarzem specjalistą. Konsultacje lekarskie będzie można prowadzić również zdalnie. Wprowadzenie opieki koordynowanej wzmacnia rolę koordynatora, który zadba m.in. o lepszą komunikację na linii lekarz – pacjent, szczegółowo poinformuje pacjenta o kolejnych etapach leczenia, będzie współpracował z osobami, które udzielają świadczeń medycznych w ramach opieki koordynowanej. Możliwość zlecania nowych badań, ustalanie indywidualnego planu leczenia, konsultacje z lekarzem specjalistą w formie lekarz – lekarz oraz lekarz – pacjent, nowe zadania dla koordynatora są odrębnie wycenione i dodatkowo finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Opieka koordynowana jest opłacana niezależnie od stawki kapitacyjnej. Lekarz POZ otrzymuje środki na koordynację w formie budżetu powierzonego. Wprowadzenie opieki koordynowanej poprzedziły prace zespołu ekspertów i lekarzy praktyków powołanego przy Ministrze Zdrowia, na czele z prof. Agnieszką Mastalerz-Migas, konsultant krajową ds. medycyny rodzinnej.


Źródło: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy