W badaniach opublikowanych w European Journal of Neurology, przeprowadzonych w Hiszpańskiej klinice zajmującej się leczeniem bólu głowy, stwierdzono, że COVID-19 i szczepienia przeciw COVID-19 mają minimalny wpływ na nasilenie migreny.

Wśród 550 dorosłych pacjentów, którzy otrzymywali opiekę związaną z migreną, 44,9% (247) zgłosiło, że mieli COVID-19 przynajmniej raz, a 83,3% (458) zostało zaszczepionych. Spośród tych pacjentów, 61 (24,7%) zgłosiło nasilenie migreny od momentu zachorowania na COVID-19, a 52 (11,4%) od momentu zaszczepienia.

U uczestników, którzy odczuwali pogorszenie migreny, osoby, które zostały zakażone, były 2,5-krotnie bardziej narażone na obawy o pogorszenie migreny, a pacjenci, którzy zostali zaszczepieni, byli 17,3-krotnie bardziej narażeni na takie obawy.

Badając informacje z dziennika elektronicznego pacjentów, naukowcy nie zauważyli jednak istotnej różnicy w częstości bólów głowy jeden miesiąc przed i po zakażeniu lub zaszczepieniu, nawet porównując pacjentów z i bez zgłoszonego nasilenia migreny.

„W przypadku COVID-19 informowaliśmy wcześniej, że ból głowy jest częstym i uciążliwym objawem zakażenia; niemniej jednak, niekoniecznie musi on wiązać się ze zwiększeniem częstości migreny” - napisali autorzy badania. „Na podstawie naszych wyników uważamy, że lekarze powinni przekazywać pacjentom bardziej uspokajającą wiadomość, że COVID-19 i szczepionki przeciw COVID-19 mogą marginalnie wpływać na przebieg migreny i że wpływ zakażenia i szczepionek jest prawdopodobnie mniejszy niż indywidualna rytmiczność ataków. Ta informacja może pomóc zminimalizować ich niepokój”.

Więcej: European Journal of Neurology