Krew przepływa preferencyjnie do łożyska zamiast mózgu u płodów matek z cukrzycą, co ujawnia badanie przedstawione na EuroEcho-Imaging 2016.

Doroczne spotkanie European Association of Cardiovascular Imaging (EACVI), zarejestrowanego oddziału Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), odbyło się od 7 do 10 grudnia 2016 w Lipsku, w Niemczech.

„Wiemy, że cukrzyca u matki wpływa na narządy płodu", powiedziała główna autorka- dr Aparna Kulkarni, kardiolog dziecięcy z Bronx-Lebanon Hospital Centre w Nowym Jorku, w USA. „Niemowlęta urodzone przez matki z cukrzycą są czasami większe, zwłaszcza, gdy cukrzyca jest niekontrolowana, a łożysko jest większe. Te dane sugerują, że niektóre inne organy, takie jak trzustka i nerki płodu mogą ulegać zmianie."

We wcześniejszych badaniach doktor Kulkarni zidentyfikowała subkliniczne zmiany w mięśniu sercowym u płodów matek z cukrzycą. W obecnym badaniu zbadała ona, czy te płody miały zmiany w krążeniu krwi.

Do badania włączono 14 płodów matek z cukrzycą typu 1 lub 2 i 16 płodów matek bez cukrzycy (grupa kontrolna). Dziewięć matek z cukrzycą stosowało insulinę, trzy brały leki doustne, a dwie wykorzystywały samą dietę, aby kontrolować poziom glukozy.

Naukowcy wykorzystali echo serca płodu z użyciem metody Dopplera do pomiaru przepływu krwi do mózgu, lewej i prawej drogi odpływu krwi z serca, aorty i łożyska. Dane zostały podłączone do modelu komputerowego naśladującego krążenie płodu. Model ten został opracowany przez dr Patricię Garcia-Canadilla w laboratorium badawczym Physense dr Bart Bijnens na Uniwersytecie Pompeu Fabra w Barcelonie, w Hiszpanii.

Badania wykazały, że w porównaniu z płodami w grupie kontrolnej, u płodów matek z cukrzycą więcej krwi płynęło do łożyska, a odwrócona sytuacja była w krążeniu do mózgu. Podsumowując, płody matek z cukrzycą miały mniejszy opór w naczyniach łożyskowych, niższy dopływ krwi do tętnic w mózgu (mierząc promień tętnicy mózgowej), obniżoną proporcję przepływu krwi do mózgu w porównaniu do łożyska i niższą pojemność minutową serca.

Dr Kulkarni powiedziała: „Modelem obliczeniowym ekwiwalentu krążenia płodowego jest obwód elektryczny, gdzie istnieją opory. Łatwiejszy jest przepływ krwi do łożyska, a trudniejszy- przepływ krwi do mózgu".

Dr Kulkarni powiedziała, że łożysko u płodów matek z cukrzycą ma zmiany w naczyniach krwionośnych i wiadomo, że są one duże. Dlatego najprawdopodobniej otrzymuje ono więcej ukrwienia. Ale dodała, że niższa proporcja doprowadzanej krwi do mózgu jest ciekawym odkryciem i może mieć większe konsekwencje.

„Łożysko zostaje zabrane po urodzeniu dziecka, więc już nie jest wtedy częścią jego obiegu", powiedziała. „Ale to jest możliwe, że zmniejszone krążenie w mózgu w życiu płodowym może wpływać na dziecko przez całe życie. Nie wiemy wystarczająco dużo o tym, dlaczego ta redystrybucja przepływu krwi występuje lub jakie konsekwencje może to mieć. Potrzebne są dalsze badania, aby dowiedzieć się, czy to ma jakikolwiek długotrwały wpływ na zdrowie dziecka i czy coś można zrobić, aby temu zapobiec. "

Dodaje na koniec: „W chwili obecnej, nie sądzę, żeby jakiekolwiek zmiany powinny być dokonane w leczeniu kobiet ciężarnych z cukrzycą na podstawie tych ustaleń. Standardowe położnicze zalecenia dotyczące ścisłej kontroli glikemii i zdrowego stylu życia powinny być kontynuowane".

Źródło: medicalnewstoday.com