Eksperci Akademickiego Centrum Medycznego AWF w Katowicach przeprowadzą w przyszły piątek na Stadionie Śląskim serię darmowych badań dla dzieci i młodzieży. Celem jest wczesne diagnozowanie i zapobieganie problemom związanym z otyłością oraz wadami postawy.

Prowadzone badania będą dotyczyły indeksu masy ciała (BMI) oraz oceny postawy.

"Kompleksowa analiza BMI pomoże w ocenie masy ciała i związanych z nią aspektów zdrowotnych, a badania postawy pozwolą zidentyfikować ewentualne problemy i wady sylwetki, co jest kluczowe dla zapobiegania dysfunkcji kręgosłupa oraz utrzymania zdrowego trybu życia" – poinformowało biuro prasowe Stadionu Śląskiego.

Uczestnicy badań będą klasyfikowani do trzech grup: zdrowi, z niewielkimi wadami postawy oraz niewielką nadwagą lub ze znacznymi wadami postawy oraz dużą nadwagą. Następnie – w zależności od stwierdzonych potrzeb – otrzymają porady i wskazówki dotyczące rozwiązania swoich problemów, zostaną skierowani na dalsze spotkania z dietetykiem lub fizjoterapeutą w Akademickim Centrum Medycznym albo do dziecięcego ortopedy lub endokrynologa.

Pierwsze badania w ramach projektu "Wady postawy i otyłości u dzieci i młodzieży" odbędą się 23 lutego 2024 r. Szczegóły dotyczące zapisów znajdują się na stronie internetowej Stadionu Śląskiego.


Źródło: naukawpolsce.pl