Błonnik spowalnia rozkład węglowodanów, obniża stężenie glukozy we krwi i obniża zapotrzebowanie na insulinę, przyspiesza również perystaltykę jelit. Niektóre badania wskazują na obniżenie ryzyka pewnych nowotworów, m.in. przewodu pokarmowego, ale też jelita grubego. Nowe badania sprawdzają, jaki wpływ ma dieta wysokobłonnikowa na przeżycie po zawale.

Celem badaczy było m.in. sprawdzenie związku miedzy dietą bogatą w błonnik stosowaną przez pacjentów po zawale serca a ryzykiem zgonu z powodu dowolnej przyczyny oraz w wyniku chorób sercowo-naczyniowych. Publikacja ukazała się na łamach British Medical Journal.

Naukowcy przeanalizowali wyniki dwóch dużych prospektywnych badań z udziałem 2258 kobiet i 1840 mężczyzn bez chorób układu krążenia, udaru, nowotworu w czasie przeprowadzania rekrutacji. W okresie follow-up pacjenci przeżyli pierwszy zawał. Uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące diety przed i po wystąpieniu zawale serca.
Wysokie spożycie błonnika po zawale wiązało się z mniejszym ryzykiem zgonu ze wszystkich przyczyn (wskaźnik ryzyka 0,75; 95-proc. przedział ufności 0,58 do 0,97). Większe spożycie zbóż było silniej powiązane z mniejszą śmiertelnością niż dieta bogata w inne źródła błonnika. Rozbudowanie jadłospisu o produkty bogate w ten składnik po zawale w stosunku do okresu przed nim także powodowało zmniejszenie śmiertelności z dowolnej przyczyny (wskaźnik ryzyka 0,69; 95-proc. przedział ufności 0,55 do 0,87). Do zastosowanej analizy wieloczynnikowej Coxa włączono takie zmienne jak: zażywanie narkotyków, dotychczasową historię chorób oraz szeroko pojęty styl zdrowia.
Dieta bogata w błonnik była przedmiotem wielu badań. W ubiegłym roku w periodyku Stroke ukazało się badanie sugerujące, że błonnik redukuje czynniki ryzyka udaru, jak nadciśnienie i wysoki poziom lipoprotein niskiej gęstości LDL.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że dzienne spożycie błonnika u dorosłych powinno wynosić 20-40 g. Nadmiar może przyczyniać się do dolegliwości, takich jak: wzdęcia, biegunki, bóle brzucha. Należy pamiętać, że niektóre leki wchodzą w interakcję z błonnikiem, np. digoksyna, metylodigoksyna oraz leki przeciwdepresyjne (np. amitryptylina). Przeciwwskazania do stosowania diety wysokobłonnikowej to stany zapalne układu pokarmowego i trawiennego, niedobory pokarmowe, wrzody żołądka i dwunastnicy. Najlepszym pokarmowym źródłem błonnika są warzywa i owoce, zboża (otręby, płatki zbożowe, niełuskany ryż, razowe pieczywo) oraz rośliny strączkowe.

Julia Krupińska. [Opublikowano dnia: 2014-05-14]. Dieta wysokobłonnikowa obowiązkowa po zawale. Protokół dostępu: http://www.kardiolog.pl/doniesienia/33986 [Pobrano dnia: 2014-05-20].